Konstantan svrbež kože, neprospavane noći, neugodno crvenilo i rane, poremećaji ponašanja zbog kroničnog umora i komentara okoline. Zvuči frustrirajuće? Upravo tako izgleda svakodnevica oboljelih od atopijskog dermatitisa s kojim se svakodnevno, prema procjenama, bori čak dva posto ukupne populacije. Ova česta i podcijenjena bolest javlja se od najranije životne dobi te su zahvaćene sve dobne skupine djeca, adolescenti i odrasli. Simptomi koji su navedeni ne utječu samo na živote oboljelih već uvelike narušavaju kvalitetu života čitave obitelji.
Najgori je stres
Atopijski dermatitis najčešća je vrsta ekcema, a praćen je suhoćom, crvenilom i svrbežom kože, ističe Ivana Bardek, specijalistica dermatovenerologije u koprivničkoj bolnici Dr. Tomislav Bardek s kojom smo porazgovarali o ovoj kroničnoj upalnoj kožnoj bolesti.
– Danas je dobro poznato da brojni čimbenici mogu provocirati recidiv ili pogoršanje kliničke slike u bolesnika s atopijskim dermatitisom. To su u prvom redu stres, potom razni iritansi (gruba ili vunena odjeća, kemijski iritansi u sredstvima za čišćenje kože), hrana, inhalacijski alergeni, kontaktni alergeni u obliku sredstva za kupanje te klimatski utjecaji – ističe Bardek i dodaje kako ova bolest najčešće pogađa djecu do pete godine starosti, no može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi. Kako kaže Bardek, riječ ‘atopijski’ odnosi se na genetsku predispoziciju za alergijske bolesti, stoga osobe koje boluju od ove vrste ekcema često razviju i alergijski rinitis ili astmu.
Riječ ‘dermatitis’ opisuje upalni proces koji se događa u koži, a kako simptomi atopijskog dermatitisa variraju od osobe do osobe i mogu se javiti bilo gdje na tijelu. Ekcem na rukama i nogama, posebice gornja površina udova javlja se kod djece, a kod odraslih su najčešće zahvaćena područja kožnih nabora primjerice vrat, unutarnji dijelovi laktova i koljena, kapci.
– Istaknuti simptom ove vrste ekcema kod odraslih i starije djece je svrbež, pogotovo noću, što može značajno utjecati na kvalitetu spavanja. Zbog češkanja se mogu pojaviti rane koje, uz nelagodu i estetski problem, također mogu povećati rizik za infekciju kože – govori nam stručnjakinja na tom polju dodavši kako simptomi mogu biti blagi ili izraženi, kronični ili povremeni, a mogu se pojavljivati i u razdobljima od nekoliko mjeseci tijekom života i to najčešće tijekom zimskih mjeseci u uvjetima hladnoće i manjka vlage u zraku.
Uz terapiju koju za ekcem prepiše obiteljski liječnik ili dermatolog, korisno je uspostaviti jednostavnu rutinu njege kože kako bi se simptomi olakšali i smanjili te kako bi bolest bila pri granici normalnosti, naglašava dermatologinja Ivana Bardek
Ublažavanje simptoma
Što se tiče tijeka bolesti, ekcem kod djece najčešće se poboljša do pete godine života, iako se simptomi često vraćaju i kasnije. Vjerojatnost povratka bolesti ovisi o težini ekcema, obiteljskoj anamnezi te postojanju drugih alergijskih bolesti kod pacijenta, naglašava Bardek i dodaje kako liječenje atopijskog dermatitisa treba biti prilagođeno svakom pojedinom bolesniku. Osnova liječenja je, kaže, lokalno hidratiziranje kože te izbjegavanje specifičnih i nespecifičnih provocirajućih čimbenika. Tom prilikom koriste se lokalni kortikosteroidi u obliku krema ili masti, a kao potporna terapija za ublažavanje svrbeža koriste se antihistaminici za primjenu kroz usta. Emolijentne kreme kombiniraju se s kortikosteroidnim tako da se nanose naizmjenično ili se miješaju. U novije se vrijeme u liječenju atopijskog dermatitisa koriste i takozvani imunomodulatori za lokalnu primjenu.
Ovi lijekovi, ističe Bardek, primjenjuju se lokalno i, za razliku od kortikosteroida, nemaju neželjene učinke na kožu. Zbog mogućih sistemskih nuspojava, koriste se isključivo po preporuci specijalista kod srednje teških i teških oblika atopijskog dermatitisa.
– Pri opsežnom atopijskom dermatitisu primjenjuje se i fototerapija ili takozvano liječenje svjetlošću, odnosno izlaganje prirodnoj sunčevoj svjetlosti ili liječenje UV zračenjem. Ova metoda poboljšava stanje u mnogih bolesnika koji pate od jakih simptoma, no rijetko se primjenjuje kod djece i mladih zbog nepoželjnih učinaka poput oštećenja kože od sunca – objašnjava Bardek te poručuje svima koji boluju od ove iritirajuće kožne bolesti da je, uz terapiju koju za ekcem prepiše obiteljski liječnik ili dermatolog, korisno uspostaviti jednostavnu rutinu njege kože kako bi se simptomi olakšali i smanjili te kako bi bolest bila, kaže, pri granici normalnosti.