Hripavac potvrđen kod sedmero osoba, izolacija – tri tjedna!

Broj oboljelih od hripavca u Hrvatskoj nastavlja rasti, a infekcija se ponajviše bilježi među djecom. Za sada je ukupno potvrđeno 1500 slučajeva, no pravi broj oboljelih zasigurno je mnogo veći. Stručnjaci ističu da je epidemija posljedica slabe imunosti koja se stječe prebolijevanjem i procjepljivanjem koje u nekim dijelovima Hrvatske nije dovoljno da bi se održao kolektivni imunitet.


Inače, cjepivo protiv hripavca je kombinirano, što znači da pruža zaštitu protiv više bolesti, a nedovoljna procijepljenost podrazumijeva da mnogi u Hrvatskoj nisu zaštićeni ni od tih drugih bolesti, od kojih su neke vrlo opasne.

Hrpavac se nažalost javio i u našoj županiji, a glavni epidemiolog županijskog Zavoda za javno zdravstvo Darko Radiček kazao nam je kako do 4. prosinca prijavljeno ukupno sedam osoba oboljelih od hripavca. Dodaje kako je brojka zasigurno i puno veća jer ima dosta netestirane djece koja imaju simptome stoga se potrebno što prije javiti na testiranje i izolirati kako bi se širenje svelo na minimum.

– Iako se bolest brzo širi mjesta za paniku nema jer u našoj županiji imamo dosta dobru procijepljenost djece predškolske dobi u koje može biti hripavac teža bolest – naglasio je te nam ukratko opisao kakva je to bolest i kako se ona liječi.

Kaže kako je hripavac akutna, vrlo zarazna bolest dišnog sustava koju karakteriziraju napadaji kašlja koji obično završavaju dugim i dubokim, hripajućim udahom. Uzročnik bolesti je bakterija Bordetella pertussis.


– Najveći je rizik za obolijevanje i nastanak komplikacija u novorođenačkoj i dojenačkoj dobi, kod necijepljene djece – ističe i dodaje kako zaražena osoba širi uzročnike hripavca zrakom u iskašljanim kapljicama.

Darko Radiček

Pored navedenog, oboljela osoba izrazito je zarazna u prva dva tjedna bolesti kada prevladavaju simptomi karakteristični za prehladu te u prvom tjednu izrazitog kašlja.

Kod hripavca bakterije napadaju sluznicu ždrijela, dušnika i dišnih putova povećavajući izlučivanje sluzi. Sluz je u početku, kaže Radiček, rijetka, no kasnije postaje gusta i ljepljiva. Javlja se karakterističan teški i dugotrajni kašalj. Simptomi se javljaju pretežno od sedam do 10 dana nakon doticaja s bakterijama, a bolest traje i do tri mjeseca te se može podijeliti u tri stadija. Prvi stadij traje tjedan do dva i izgleda poput klasične prehlade. U tom razdoblju oboljeloj osobi curi nos ili je začepljen, osoba ima blago povišenu temperaturu do 38 stupnjeva, crvenilo očnih spojnica, kiše i blago kašlje, objašnjava. U drugom stadiju, koji traje dva do šest tjedana, javljaju se brzi, snažni i ponavljajući napadi kašlja u trajanju od minutu do dvije i to osobito noću kada kašalj izgleda poput gušenja. Dodaje i kako se u tijeku i nakon napada kašlja često javlja povraćanje i malaksalost.

Treći i zadnji stadij bolesti traje oko dva do tri tjedna i tada se simptomi smiruju i smanjuje se broj napadaja i jačine kašlja.

– Hripavac može uzrokovati niz ozbiljnih komplikacija, uključujući upalu pluća koja je relativno česta, dehidraciju i gubitak težine, a u rijetkim slučajevima oštećenje mozga i smrt stoga ju je potrebno shvatiti ozbiljno – naglašava i napominje da u novorođenčadi i mlađe dojenčadi nema klasičnih napadaja kašlja.


Dijete jednostavno prestane disati, poplavi, omlohavi ili se grči, zatim duboko udahne s hripanjem, a potom se disanje postupno normalizira. Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike, a potvrda je, ističe, dokaz uzročnika u brisu nosnog dijela ždrijela te dokaz protutijela u krvi bolesnika, a liječi se antibioticima.

– Kako bi se smanjio broj napadaja kašlja preporučuje se mirovanje uz što manje podražaja koji bi mogli izazvati kašalj. Budući da je bolesnik iscrpljen, važna je dobra prehrana u manjim i češćim obrocima te nadoknada tekućine – savjetuje i naglašava kako je učinkovita i sigurna prevencija hripavca redovno cijepljenje odgovarajućim cjepivima kod izabranog pedijatra, školskog ili obiteljskog doktora. Podsjetimo, cjepivo se u Hrvatskoj prema kalendaru cijepljenja daje u pet doza. Daju se tri doze primovakcinacije u dojenačkoj dobi te dvije doze revakcinacije, u drugoj i petoj godini života, a uglavnom se koriste kombinirana cjepiva.

– Stvorena zaštita se kod cijepljenih osoba s vremenom značajno smanjuje ili u potpunosti nestaje, kao i zaštita stečena preboljenjem pa osoba kasnije može ponovno oboljeti od hripavca, no u odrasloj dobi bolest je blaža i manje opasna – istaknuo je na kraju Radiček.

Ne znamo je li to istina, no navodno neki obrti za čuvanje djece ne uvjetuju knjižice cijepljenja pa se time povećava rizik od oboljevanja i širenja zaraze, pogotovo one djece koja nisu cijepljena – a takvih zasigurno ima.

Vezani članci

Najčitanije