U Kalniku otvorena obnovljena Wilhelmova kuća

U Kalniku je otvorena Wilhelmova kuća, a o projektu su nazočnima govorili zamjenik općinskog načelnika Mario Filipašić i načelnik Mladen Kešer. Obnova je trajala deset godina, a projekt je pokrenula Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata Kalnik, 2010. godine. Branitelji su volonterski radili kako bi spasili kuću od propadanja. Uredili su okoliš, zamijenili dio stolarije i počeli s uređenjem unutrašnjosti.


Godine 2017. Udruga branitelja Kalnik u suradnji sa općinskim načelnikom izradila je program energetske učinkovitosti te preko Ministarstva gospodarstva ostvarila pravo na novčanu potporu od gotovo 73.000 kuna. Općina Kalnik poduprla je projekt s nešto više od 81.000 kuna nakon čega je počela zamjena krovišta i izrada termo fasade.

U drugu fazu radova Općina Kalnik je uložila 67.000 kuna, a u treću više od  90.000 kuna, a što je uključilo unutarnje završno uređenje i opremanje kuće. U njoj je pet dvokrevetnih soba, tri kupaonice, kuhinja i velika blagovaonica.


FOTO: Obnovljena Wilhelmova kuća u Kalniku/Općina Kalnik

Rade Prosenjak, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Koprivnice i predsjednik Udruge Hrvatskih dragovoljaca i veterana Domovinskog rata općine Koprivnički Ivanec, istaknuo je kako je ponosan što su upravo branitelji bili pokretači jednog takvog projekta.

Stjepan Henezi je kao predstavnik županijske Udruge antifašističkih boraca i antifašista kazao da je zadovoljan što su se i oni kao udruga uključili u ovaj projekt. Povjesničar Dražen Ernečić, viši kustos Muzeja grada Koprivnice, pojasnio je kako je Wilhelmova kuća jedno od dvadeset mjesta u sjevernoj Hrvatskoj gdje je stigao Pavle Gregorić Brzi u ime Josipa Broza Tita.

-Tu je održana trodnevna konferencija, koja je smjestila Križevce kao nultu točku za podizanje ustanka na cijelom Kalniku – kazao je Ernečić.

Vezani članci

Najčitanije