U Hrvatskoj je svakim danom sve veći broj oboljelih od gripe. U Hrvatskoj je do sada zaprimljeno ukupno 11.075 prijava oboljelih od gripe, od čega su 3753 prijave zaprimljene u drugom tjednu ove godine. Što se pak naše županije tiče, Darko Radiček, glavni epidemiolog županijskog Zavoda za javno zdravstvo rekao je da je kod nas do sad evidentirano 1000 oboljelih osoba od gripe.
Najbolja zaštita je cjepivo
– Budući da u sezoni 2020/21 nismo imali registriranih slučajeva, a pošle sezone 2021/22 svega 203 registrirana slučaja, ova sezona će, a to se vidi već do sada, biti u svakom slučaju intenzivnija što se tiče obolijevanja – naglašava Radiček i dodaje kako za sada obolijevaju najviše djeca predškolske i školske dobi, a najmanje osobe iznad 65 godina starosti što tumače time da je ta kategorija stanovništva najviše procijepljena. Radiček kaže kako je cijepljenje, kao najbolja zaštita protiv gripe, počelo još u listopadu 2022. kod obiteljskih liječnika i pedijatara te u Zavodima za javno zdravstvo gdje su se cijepile osobe koje nemaju svojeg izabranog liječnika.
Dovoljna količina cjepiva
– Dobiveno je 12.000 doza cjepiva pa s obzirom na to da je prošle sezone utrošeno sveukupno 9200 doza, smatramo da je to bila dovoljna količina. U ovome trenutku je preostalo još neiskorištenog cjepiva pa se svi zainteresirani mogu još uvijek cijepiti – dodao je Radiček.
Spomenimo i kako su se do sredine prosinca nabavljenim cjepivom besplatno mogle cijepiti osobe s povećanim rizikom od teškog oblika bolesti i komplikacija gripe, a zbog povećanog interesa za cijepljenjem osoba izvan rizičnih skupina te malu dostupnost cjepiva u ljekarnama, početkom siječnja, odobrena je mogućnost besplatnog cijepljenja i osobama koje ne pripadaju rizičnim skupinama stanovništva.
Valja još naglasiti da gripa nije kod svih oboljelih teška bolest i ona kod nekih ljudi uistinu ne zahtijeva ležanje u krevetu, ali je dobro prvih nekoliko dana, osobito ako bolesnik ima povišenu temperaturu, mirovati, odležati, ne izlaziti iz kuće, već se posvetiti sebi i odmoru jer to odgovara i našoj prirodnoj borbi protiv zaraznih bolesti i smanjuje rizik od komplikacija.







