Važno je da roditelji prepoznaju djecu sa simptomima zarazne bolesti te ih pravovremeno odvedu liječniku te bolesnu djecu do ozdravljenja ne šalju u kolektiv, poručuje epidemiologinja Maja Blažeković
Virusne respiratorne bolesti kod djece, ne računajući koronavirus, u porastu su, kazala nam je specijalistica epidemiologije Maja Blažeković iz županijskog Zavoda za javno zdravstvo, a od jeseni prošle godine zabilježen je porast broja djece oboljelih od streptokokne upala grla te šarlaha.
Napominje kako je veliki problem pri suzbijanju tih bolesti upravo posljedica epidemije koronavirusa jer su liječnici obiteljske medicine i pedijatri općenito manje prijavljivali oboljenja od zaraznih bolesti kod svojih pacijenata pa podaci za 2022. godinu nisu potpuni.
Nerealni podaci
– Dakle, mi ne možemo intervenirati niti u jednom vrtiću ili školi bez da nemamo točne podatke o broju oboljelih. Trebali bismo imati minimalno troje djece zabilježene u sustavu da bismo izašli na teren, a to trenutno nije slučaj. Znamo da šarlaha i gripe ima, ali nemamo službenih dokaza – naglašava i dodaje kako se upravo zbog toga bolesti brže šire, ali i ne suzbijaju.
Gripa se podjednako javlja i u vrtićima i u školama. Osipne bolesti (šarlah i vodene kozice) se češće javljaju u vrtićima, parazitarne bolesti podjednako u vrtićima i školama, a želučane viroze češće u vrtićima. Ove godine, kaže epidemiologinja, u našoj županiji, kao i u Hrvatskoj imamo ponovno pravu epidemiju gripe s većim brojem oboljelih, kako odraslih, tako i djece. Ukupno je u ovoj sezoni, točnije do 5. veljače od gripe u županiji oboljelo 1883 osoba, od toga 907 djece u dobi od 0 do 18 godina što je, kaže Blažeković, zastrašujuća brojka, a kraj zime je još ne nazire.
Navodi i da svaki roditelj svom djetetu može pomoći na način da pravilno vodi brigu o njegovoj osobnoj higijeni, higijeni prostora i proba smanjiti kontakte s oboljelim osobama.

Širenje zaraza
– Važno je da roditelji prepoznaju djecu sa simptomima zarazne bolesti te ih pravovremeno odvedu liječniku te bolesnu djecu do ozdravljenja ne šalju u kolektiv – naglašava i poručuje kako je to zlatno pravilo kojeg se treba pridržavati i shvatiti ga ozbiljno. U protivnom će se bolesti širiti i dalje, a tu će, kaže, patiti roditelj, dijete i svi ostali u kolektivu vrtića.
Daleko najčešća bolest kod djece je obična prehlada koja se u vrtićke djece može ponoviti i 10 do 12 puta godišnje, a u školske djece tri do osam puta godišnje.
– Zbog generalne izloženosti i vrlo lakog prijenosa virusa prehladu je u pravilu teško spriječiti. Također, postoji velik broja uzročnika, a specifična zaštita cijepljenjem ne postoji – kaže Blažeković i poručuje kako je potrebno izbjegavati zatvorene prostorije s puno ljudi poput trgovačkih centara i dječjih igrališta te posjećivanje bolesnih osoba. Važno je redovito provoditi osobnu higijenu, što podrazumijeva pranje ruku te zdrav stil života s uravnoteženom prehranom, kretati se na svježem zraku i biti dobro naspavan.