Ne treba idealizirati niti tajiti – biti nova mama jako je teško, no zato je Odjel za psihijatriju koprivničke bolnice pokrenuo projekt ‘Mame za mame’ koji će biti značajan svim novopečenim majkama.
O samom programu i inicijativi ovog potpuno novog i itekako nužnog programa više nam je rekla psihologinja Tea Bukvić Rezo.
– U svom radu uočile smo potrebu za dodatnom podrškom majkama u razdoblju nakon poroda, s obzirom na to da se radi o razdoblju brojnih emocionalnih, tjelesnih i društvenih promjena koje dolaze s novom ulogom. Vođene primjerima dobre prakse u svijetu kao i nedavnim radom kolegica iz Klinike za psihijatriju Vrapče, osmislile smo tematske radionice i predavanja o izazovima majčinstva – objašnjava nam Tea i dodaje kako su pritom dodatno inspirirane i vlastitim iskustvom balansiranja majčinstva i drugih životnih uloga.

Program se, ističe, sastoji od psihoedukacijskih, grupnih psihoterapijskih, savjetodavnih i prema potrebi individualnih seansi. Namijenjen je majkama u postporođajnom razdoblju, odnosno do dvije godine nakon poroda.
– Program uključuje kognitivno-bihevioralnu terapiju, relaksaciju, komunikacijske vještine, roditeljstvo i partnerske odnose, a prije uključenja u program svaka zainteresirana majka proći će kroz indikacijski razgovor s voditeljicama – naglašava i dodaje kako je isti besplatan te je prethodno potrebna samo uputnica liječnika obiteljske medicine.
Valja spomenuti kako program vode psihijatrice Bojana Živanović-Đilas i Vanja Raste Sabol te psihologinje Tihana Kosi i naša sugovornica Tea. Održavat će se u prostorima psihijatrijske dnevne bolnice, jednom tjedno u trajanju od 90 minuta kroz osam tjedana.
– Cilj je stvoriti pozitivno ozračje u kojem svaka majka može dobiti pomoć i savjet, bez osuđivanja te otvoreno komunicirati o teškoćama kroz koje prolazi – poručila je na kraju Tea.






