Ravnateljica Muzeja Grada Đurđevca, Edita Janković Hapavel, dobila je ‘zeleno svjetlo’ za potpis Ugovora za organiziranje umjetničke izložbe ‘Pjesnik boja’ Joana Miróa, doznali smo od Gradske uprave.
– Nakon uspješnih višegodišnjih inozemnih muzejsko-galerijskih projekata u planu nam je 2024. godine ugostiti izložbu španjolsko-katalonskog umjetnika Joana Miróa, slikara, kipara, grafičara i keramičara, jednog od predstavnika nadrealizma koji je kombinirao apstraktnu umjetnost s nadrealističkim fantazijama, rekla je.
Izložbom ‘Pjesnik boja’ predstavit će više od stotinu radova ovog autora koji je živio od 1893. do 1983. godine. Za izložbu su odabrani grafički radovi – litografije, suhe igle, bakropisi i akvatinte – iz njegovih stvaralačkih razdoblja 50-ih, 60-ih i 70-ih godina. Među njima su serija Constellations, Càntic del Sol, kao i litografije Quelques Fleurs Pour Des Amis te radovi iz serije L’issue Dérobée.
Izložba će biti otvorena od 19. travnja do 31. listopada 2024. godine.
U sklopu ove izložbe, uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja, već će se tradicionalno održati radionice te žirirana izložba učeničkih radova kao svojevrsni hommage umjetniku.
– Za očekivati je zainteresiranost brojnih posjetitelja, posebno učenika, kojima će posjet izložbi omogućiti usvajanje novih znanja, a izložba velikog umjetnika značajno će obogatiti kulturno-turističku ponudu Grada Đurđevca, poručili su iz Gradske uprave grada Đurđevca, koji se pozicionirao kao istinsko kulturno središte Koprivničko-križevačke županije.









