Članice i članovi Županijske skupštine Koprivničko-križevačke županije na današnjoj sjednici izglasali su rebalans proračuna, kao i odluku o kratkoročnom zaduženju Županije.
Prema dostupnim materijalima, do ovog rebalansa ukupni prihodi i primici proračuna Županije bili su planirani u iznosu od 153,8 milijuna eura, a sada su 161,2 milijuna eura. Ukupni rashodi i izdaci bili su 158,4 milijuna eura, a rebalansom su podignuti na 163,3 milijuna eura.
Objašnjeno je da se rashodi odnose na razne projekte, programe i aktivnosti, a izdvojimo tako ulaganje u novi europski projekt “SUSTAINTOUR” u kojem Županija sudjeluje kao partner, zatim novi projekt turističke revitalizacije kroz koji će se izraditi strateški planski dokumenti i masterplanovi revitalizacije Šoderice i Kalnika, tu i je projekt Dvorca Inkey, energetske obnove zgrade na Florijanskom trgu… Uz to, povećava se sufinanciranje Turističke zajednice Koprivničko-križevačke županije, novac odlazi i na osnovnoškolsko te srednjoškolsko obrazovanje, odnosno novi učenički dom u Koprivnici, rekonstrukciju škola… Više je izdvojeno i za potpore male vrijednosti za gospodarstvo te za provedbu novog programa mjera osiguravanja potrebnih ljudskih resursa za privlačenje zdravstvenog kadra.
– Kroz proračun Županije, ali i proračune Doma zdravlja, Zavoda za javno zdravstvo i Zavoda za hitnu medicinu radimo na mjerama za privlačenje medicinskih kadrova, ali i za zadržavanje postojećih. Ukupni financijski okvir iznosi oko 800.000 eura, a definirali smo četiri mjere u sustavu primarne zdravstvene zaštite – za dobrodošlicu djelatnicima koji dolaze u našu županiju, zatim za nagrađivanje vjernosti i za osiguravanje stambenog pitanja, a idemo i s nečim novim, naknadom za topli obrok. Ideja je da rebalansom utvrdimo financije, a da nakon toga ravnatelji ustanova s odborima i ostalim zainteresiranim dionicima odrade sastanke pa da se odrede točni detalji. Primarna zdravstvena zaštita trenutno funkcionira, no imamo najave odlazaka zbog čega ne možemo čekati da dođe do problema. Ovim mjerama pokušat ćemo ih prevenirati, a osim primarnoj, želja je pomoći i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti, odnosno Općoj bolnici Dr. Tomislav Bardek kako bi postala atraktivnija. Sve s ciljem da naša županija postane poželjna i atraktivna medicinskim kadrovima – rekao je Radio Dravi koprivničko-križevački župan Tomislav Golubić uoči sjednice.

Komentirajući ostatak rebalansa na sjednici, župan je posebno naglasio da se izdvaja i 20.000 eura za Udrugu slijepih Koprivničko-križevačke županije kojoj fali novaca kako bi slijepima i slabovidnima mogla pružati svoje usluge – tim će sredstvima kupiti novo vozilo. Po pitanju mjera za privlačenje zdravstvenog kadra, rekao je da u Domu zdravlja nedostaje devet liječnika, a u Zavodu za javno zdravstvo četiri specijalista. Deficit kadrova je i u koprivničkoj bolnici.
Ratimir Ljubić ispred kluba HDZ-a, DP-a i HDS-a rekao je da klub neće podržati rebalans – pozdravljaju neke projekte i čestitao je Golubiću na tome, no “neke stvari bodu u oči”, istaknuo je.
Član skupštine Mladen Kešer nastavio je da je ugodno iznenađen stavkom o privlačenju zdravstvenog kadra, no misli da ona neće uspjeti. Smatra da nije problem u novcu i da njega ima, već je problem u tome što nema ljudi, a kazao je da treba napraviti iskorak i “uvesti” obrazovane liječnike.
– Ajmo u našu županiju uvesti 15 obrazovanih doktora opće prakse. Idemo im dati uređene ordinacije i podijeliti ih po našim općinama, to jest mjestima gdje je to potrebno. Tako ćemo napraviti iskorak u Hrvatskoj, a građani će nam biti zahvalni. Jezik neće biti problem – danas se ljudi vrlo brzo snalaze i znaju komunicirati kad su u stisci, i onda brzo uče jezik. Idemo napraviti nešto što će biti interesantno cijeloj Hrvatskoj – kazao je.

Goran Pakasin (HNS) osvrnuo se na projektiranje dogradnje Doma za starije i nemoćne osobe Koprivnica za što je rekao da je bilo jedno od predizbornih obećanja pa je očekivao da će se u ovom rebalansu vidjeti sredstva za taj dio projekta. Također je upitao koja će biti financijska obaveza Bjelovarsko-bilogorske županije kada se 2030. godine uključi u RCGO Piškornicu.
Petar Dombaj (Nezavisni) nadovezao se na temu privlačenja zdravstvenog kadra istaknuvši da postoje tri ili četiri strana doktora opće prakse na području naše županije, a mišljenja je da nije bitno rade li domaći ljudi ili stranci – najvažnije je koliko će kvalitetno doktori obavljati svoj posao.
Svima im je odgovorio župan.
– Vezano za privlačenje zdravstvenih djelatnika, to jest stranih radnika, imamo jednu liječnicu iz Srbije koja bi željela doći, no ta procedura dugo traje. Na kraju godine vidjet ćemo hoće li doći do promjena u mjerama, one su zasad samo za ovu godinu. Da, nije sve u novcima, već moramo stvoriti atraktivna radna mjesta i želim da se tu izdignemo nad ostalim županijama – ne želimo pružiti samo novac, već ono čega u drugim županijama nema. Po pitanju Doma za starije i nemoćne, 250.000 eura je izdvojeno u inicijalnom proračunu i na projektiranju se radi, a kad je riječ o Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i Piškornici, iznenađuje me to pitanje jer radi se o gospodarenju otpadom cijele Hrvatske gdje je u planu, a koji je podržala i vaša stranka, definirano da u drugoj fazi dolazi ta županija. Po kojim uvjetima će to biti, ne znam – i mislim da se o tome mora pričati – rekao je Golubić.

Kredit od 5,5 milijuna eura
Kad je pak riječ o kreditu, on iznosi 5,5 milijuna eura i diže se kod Podravske banke. Riječ je o kratkoročnom revolving kreditu s dospijećem od jedne godine, a s kamatnom stopom od 2,75 fiksno godišnje. Naknada za odobrenje kredita je 5.500 eura jednokratno, a otplata glavnice ići će višekratno i to najkasnije u krajnjem roku dospijeća. Otplata kamate bit će mjesečno temeljem dostavljenog obračuna.
– Kratkoročni revolving kredit koristit će se u svrhu održavanja tekuće likvidnosti te premošćivanje jaza nastalog zbog različite dinamike priljeva sredstava i dospijeća obveza – navedeno je u materijalima.
Župan Golubić Radio Dravi je rekao da je navedeni kredit zapravo alat za koji se nada da ga neće morati koristiti, a ako i hoće, bit će otplaćen do kraja godine.
– Znajući da nam se dovršavaju veliki projekti ne želimo se dovesti u situaciju da Županija dođe u problem likvidnosti pa želimo osigurati alat u slučaju potrebe – objasnio je.











































