Liječnici pobrojili što nikako ne biste trebali darivati djeci ovih blagdana

Blagdani u prosincu tradicionalno su vrijeme darivanja, a svi se roditelji svojoj djeci trude pokloniti zanimljive, nesvakidašnje i zabavne igračke. Ipak, neke od njih mogu biti i ozbiljno opasne za zdravlje, a liječnici hitne pomoći pobrojili su što svakako ne bismo trebali darivati djeci ovog Božića.


Inače, prema podacima Povjerenstva za sigurnost potrošačkih proizvoda SAD-a, ozljede zbog igračaka uzrokovale su više od 145.000 posjeta hitnoj pomoći za djecu u dobi do 12 godina u 2022. godini.

Senzorne igračke

U popularne senzorne igračke ubrajaju se i perle koje eksponencijalno rastu kada se urone u vodu, no mala ih djeca mogu staviti u uši, nosnice ili u usta. Kad se progutaju, kuglice mogu nastaviti upijati vodu i rasti u probavnom traktu, što dovodi do začepljenja i ozljeda opasnih po život, rekla je Sarah Combs, liječnica hitne medicine i direktorica odjela hitne pomoći u Dječjoj nacionalnoj bolnici u Washingtonu.
Opasne su i igračke s magnetima, baterijama na gumb ili novčićima, a mogu dovesti do ozbiljnih unutarnjih oštećenja ili čak smrti.

Najgori romobili i igračke s projektilima


Liječnici upozoravaju da djeci ne bismo trebali kupovati električna vozila poput skutera i hoverboarda jer lako mogu pasti i slomiti kosti. Nemotorizirani romobili smatraju se sigurnijim izborom, iako su u 2022. bili proizvod s najvećim brojem ozljeda povezanih s igračkama.

– Pobrinite se da poklonite i kacigu i odgovarajuću podlogu i pobrinite se da je ta kaciga nešto što će dijete htjeti nositi, rekla je Combs.
Najčešće ozljede koje je pak vidjela Joanna S. Cohen, liječnica pedijatrijske hitne medicine u bolnici Johns Hopkins u Baltimoreu, su iščašeni gležnjevi i slomljene ruke. Objasnila je kako se to obično događa kada više od jednog djeteta skače na trampolinu te se sudaraju jedno s drugim. Ozljede također mogu nastati zbog pada na opruge ili okvir trampolina, pada s trampolina ili pokušaja rizičnih vratolomija i nepravilnog doskoka.
– Osoba koja je veća stvara više sile, a ta sila se vrši na manjoj osobi, objasnila je i upozorila kako postavljanje trampolina u zemlju ili postavljanje mreže oko njega može smanjiti rizik od pada, ali samo pruža lažan osjećaj sigurnosti.

Od svega su ipak najgore igračke koje ispaljuju rakete i slične projektile poput bacača raketa, umjetnih pušaka ili praćki, a mogu izazvati razne ozljede, uključujući i ozljede očiju. Igračka može nenamjerno eksplodirati tijekom igre, lansirati projektil i ozlijediti djetetovo oko, uzrokujući tešku ozljedu iz neposredne blizine.

Vezani članci

Najčitanije