Kada spomenemo Božić i božićne biljke, odmah se sjetimo božićne zvijezde. Ova biljka je omiljena diljem svijeta i postala je, uz bor jedan od glavnih ‘biljnih’ simbola Božića. Prva asocijacija na božićnu zvijezdu njezina je bogata crvena boja, ali ova blagdanska krasotica dolazi i u drugim nijansama poput bijele, ružičaste, limun žute te u šatiranom izdanju. Iako posebna, njeno održavanje prava je misterija pa je mnogi zovu groficom među biljem.
Briga za božićnu zvijezdu počinje odmah nakon kupnje pa je se tako ne smije naglo unijeti u kuću ili stan, odnosno iz vanjske hladnoće direktno staviti u toplu unutrašnjost, kazala nam je Marijana iz obitelji Mraz koja već 30 godina uzgaja ove simbole najčarobnijeg mjeseca u godini.
Svoje biljke distribuiraju dijem Hrvatske, na tržnicama u Koprivnici, gdje smo ih i mi uočili, Prelogu, Čakovcu, Đurđevcu, Sesvetama, Samobiru i Vrbovcu. Uz veleprodaju, božićne zvijezde dostavljaju i na kućni prag. Ono što je nas privuklo njihovom štandu na koprivničjoj tržnici, osim žarkih crvenih cvijetova božićne zvijezde, je pristupačnost Marijane koja nam je svojim iskustvom i znanjem dala odlične savjete za održavanje ove nadasve jedinstvene biljke.
Na oko 500 kvadratnih metara ove će godine iz njihovog plastenika izaći gotovo 10.000 sadnica božićnih zvijezdi. Riječ je o biljci, kaže Marijana, kojoj je za uzgoj potrebno potrebno sjenovito mjesto, a kasnije, u jesen sunčano i toplo. Cvjetanje božićne zvijezde kreće već krajem listopada i do Božića je u punom cvatu, a sadnja kreće lipnju, ovisno kakvu veličinu hoćemo uzgojiti, ističe Marijana i dodaje kako se u međuvremenu sadnice moraju umjereno zalijevati jer ne vole puno vode te se jednom tjednom moraju prihranjivati.
– S prvim hladnijim noćima, plastenik se počinje grijati na 20 stupnjeva jer bi se u protivnom smrznule. Jako je važno da je za vrijeme uzgoja u stakleniku svijetlo kao i vani. Ako je vani mrak, božićna zvijezda mora također biti u mraku. U suprotnom, listovi neće pocrveniti, pojašnjava i dodaje da ako biljka doživi stres, odmah se osjete veliki gubici, boja lista nije odgovarajuća i neujednačena je, a biljke se deformiraju.
Transport i promjena temperature te pretjerano zalijevanje najveći su neprijatelji ovih božićnih ljepotica, a vodeća greška koju većina ljudi radi jest kupnja božićne zvijezde u trgovinama mješovite robe. Najčešći razlog za to je, ističe, jeftina cijena i pristupačnost. No, često su te biljke skladištene u neadekvatnim uvjetima što utječe na njihovu dugovječnost, naglašava i dodaje kako je najbolje božićnu zvijezdu kupiti u cvjećarnici ili u rasadniku.
– Nakon što ste se odlučili za svoj savršen primjerak, pazite da prilikom transporta biljka nije izložena niskim temperaturama jer prevelika razlika u temperaturi za tu osjetljivu damicu može biti pogubna, zbog čega je prvo treba, primjerice, ostaviti u hodniku da se aklimatizira te kasnije unijeti u sobu, savjetuje i ponavlja kako božićna zvijezda nikako ne smije biti kod izvora topline, kao ni na propuhu. Potrebno ju je, kaže, svaka dva do tri dana umjereno zalijevati, a kada se svim navedenim prohtjevima božićne zvijezde uspješno udovolji, moći ćete bezbrižno uživati u punoj divoti te kompaktne lončanice, poručila je na kraju Marijana.