Jedna od nositeljica društvenog i kulturnog života u naselju Miholjanec je Udruga žena Napredna domaćica. Ove godine udruga je obilježila 60. godinu postojanja pa smo željeli nešto više saznati o njezinom radu. Kroz povijest, Udruga je okupljala vrijedne mještanke koje su brižno uređivale selo i marljivo čuvale kulturnu baštinu. U svojih šest desetljeća postojanja i kontinuiranog rada, kroz udrugu su prošle generacije žena, a mi smo krajem ovog mjeseca posjetili dom Anice Kicivoj, jedne od osnivačica Udruge.
– Nas nekoliko žena najprije je bilo u udruzi Naša djeca iz Virja. Osnovna škola imala je odmaralište u Selcu na Jadranu. Mi smo šivale bebe i druge suvenire koji su se prodavali, a novac od prodaje koristio se za opremanje dječjeg odmarališta. Tad smo došle na ideju da osnujemo svoju udrugu, i 8. ožujka 1962. godine osnovan je Aktiv žena Napredna domaćica Miholjanec. Na prvom sastanku bilo nas je desetak mještanki. Osim mene, prve članice bile su Marica Mijoković, Anđelka Kuštrak, Branka Kos, i još nekoliko mještanki. Za prvu predsjednicu izabrana je Katica Lončar, a tajnica je bila učiteljica Đurđa Pintar.
Na mjesto druge predsjednice izabrana je Ljubica Drljanovčan, a potom su udrugu vodile Boža Jambrešić, Ljiljana Štauber i Anica Janči, nakon koje je kormilo preuzela moja unuka Tamara Pavec. Na početku smo za novac dva puta u godini uređivale mjesno groblje kako bi imale sredstva za svoje aktivnosti. Za Dan žena organizirale smo zabavu u vatrogasnom domu, a za Antunovo i prvi svibnja su se zabave održavale pokraj poznatog izvora Fratrov zdenac. Jedan od prvih zadataka bio je opremanje vatrogasnog doma i nabava suđa za zabave i svadbe.
U to vrijeme svadbe su se održavale u kućama mladenaca i u društvenom ili vatrogasnom domu, a suđe se svaki put posuđivalo od susjeda i rođaka. Mi žene krenule smo u prikupljanje novca za suđe koje bi bilo u vlasništvu udruge i koje bi iznajmljivale. Jedan od glavnih izvora zarade bilo je organiziranje zabava. Od svojeg brašna i namirnica pekle smo kolače koje smo, kao i piće prodavale na zabavama.
Plaćala se i ulaznina, a da bismo privukle što više gostiju, priređivale smo priredbe u kojima smo same glumile, a za koje je tekstove pisala i uvježbavala nas Đurđa Pintar. Osim mene, glumile su Branka Kos, Ljubica Drljanovčan i druge članice tadašnjeg Aktiva – prisjetila se Anica Kicivoj.
U rad Aktiva uključivalo se sve više mještanki pa ih je znalo biti i tridesetak.
– Već nakon godinu dana prikupile smo novac za kupovinu suđa. Nas nekoliko otišlo je u Koprivnicu i u tadašnjoj Staklani kupile smo velike lonce, rajngle i lavore. Posude su bile metalne i teške, a kupile smo i komplete tanjura od porculana za pedeset osoba, pa smo sve to jedva donijele do željezničke stanice i vlaka za Virje. Suđe smo iznajmljivale za novac, za koji smo kupovale novo, pa danas imamo komplete za dvije stotine osoba. Moja susjeda Katica Curek radila je u tvornici tekstila Pobjeda u Virju.
Preko nje smo jeftinije dobile platno za stolnjake koje smo sašile i iznajmljivale zajedno sa suđem – kazala je naša sugovornica, a razgovoru su se pridružile sadašnja predsjednica Tamara Pavec i tajnica udruge Ana Vincek.
Tako smo saznali da Aktiv žena Napredna domaćica 1995. godine mijenja ime u Društvo žena Miholjanec, a 27. veljače 2002. godine Udruga žena Napredna domaćica dobiva sadašnje ime. Da je Udruga imala značajnu ulogu u društvenom životu sela, potvrđuje i bilješka u jednoj od bilježnica o njezinim aktivnostima.
Tajnica Vincek pročitala nam je da su na zabavu u lipnju 1978. godine došli i padobranci iz Zagreba koji su uz svirku limene vojne glazbe iz Bjelovara, izveli skokove u dvorištu društvenog doma u Miholjancu.
Udruga je organizirala i radionice izrade suvenira. Za svoje mještanke članice udruge organizirale su i predavanje o zdravlju žena koje je održao dr. Bušić, a i danas jednom tjedno patronažna sestra dolazi mještankama mjeriti tlak. Miholjanec je 1982. godine dobio i plin. Kanale za plinske cijevi kopali su vatrogasci, a posao zatrpavanja odradile su Napredne domaćice dokazavši da su ravnopravne s muškim mještanima. Putujući po bivšoj državi Jugoslaviji i Hrvatskoj upoznale su mnoge krajeve i običaje. Udruga ima i svoje barjake kojima je autorica i kuma Ljiljana Štauber.

U vrijeme Domovinskog rata žene su sudjelovale u humanitarnim akcijama. Šesnaest godina udruga je sudjelovala i u scenskim prikazima Legende o Picokima, a već godinama na Picokijadi njezine članice sudjeluju svojim finim slasticama. U Galeriji Hlebine, pod budnim okom djelatnica koprivničkog muzeja Vesne Peršić Kovač i Božice Anić, Napredne domaćice su izradile ukrase za bor od prirodnih materijala kako su to nekad radile naše bake i prabake. Šireći narodne običaje, u Novigradu Podravskom postavile su Badnji stol, a u Goli božićne jaslice.
Udruga sudjeluje na brojnim manifestacijama u Virju i okolici, izložbama kolača i ručnih radova, pomaže razne aktivnosti u selu, brine za starije i nemoćne osobe, sudjeluje u humanitarnim akcijama te brine o uređenju mjesta i očuvanju tradicije. Uz njegovanje starinskih običaja, udruga žena surađuje s DVD-om Miholjanec, školom, Općinom i Crvenim križom. Članice redovito sudjeluju na općinskim manifestacijama gdje su za najbolje kolače dobile mnoga priznanja. Za Dan Općine Virje i blagdan svetog Martina, uz šezdesetu godišnjicu rada udruzi je uručena Zlatna plaketa na području društvenih djelatnosti, a Zlatnu plaketu dobila je i naša sugovornica Anica Kicivoj.
– Uz podršku Općine i načelnika, Napredne domaćice peku kolače i u podravskoj narodnoj nošnji sudjeluju u svečanosti uz Dan Općine Virje, no imamo još mnoštvo aktivnosti. Godinu završavamo s pečenjem lepinja ispred našeg doma za Advent. Lepinje se prodaju nakon svete mise, a novac ide u humanitarne svrhe. Danas udruga ima 11 članica od kojih je najstarija Anica Kicivoj – kazala je predsjednica Tamara Pavec. Neslužbeno, najmlađa članica je njezina jedanaestomjesečna kći Ema koja se od majke nije odvajala ni za vrijeme našeg razgovora.