Udruga korisnika osobnih isparivača (CROHM) demantirala je brojne medijske objave o štetnosti e-cigareta te objave rezultata istraživanja o otkrivanju brojnih opasnih tvari u e-cigaretama. Nedavno su brojni mediji prenijeli vijest BBC-a o istraživanju štetnosti ilegalnih e-cigareta u kojima su otkrivene velike količine metala. Laboratorij Inter Scientific u Liverpoolu koji surađuje s proizvođačima e-cigareta kako bi osigurao ispunjavanje regulatornih pravila analizirao je 18 e-cigareta. Većina je bila ilegalna i nije prošla nikakvu vrstu testova prije nego što je prodana u Engleskoj.
Iz udruge tvrde kako se radilo o testiranju ilegalnih e-cigareta što nije jasno navedeno pa je moglo zavarati korisnike. Također ističu kako postoje brojni strogi propisi koji kontroliraju legalno proizvedene e-cigarete, kako u EU, tako i u Hrvatskoj, što je istaknuto u originalnom tekstu o istraživanju – proizvođači e-cigareta moraju slijediti propise o sastojcima, pakiranju i marketingu te sve e-cigarete i e-tekućine moraju biti registrirane pri Regulatornoj agenciji za lijekove i zdravstvene proizvode (MHRA).
S obzirom na velika ograničenja u komunikaciji tih proizvoda zbog čega korisnici tih proizvoda u Hrvatskoj ne mogu doći do kredibilnog i provjerenog izvora informacija, ističu kako je ključno u medijima isticati upravo provjerene i točne informacije o tim proizvodima. Dovođenje u zabludu korisnika tih proizvoda može rezultirati u njihovom odbacivanju i vraćanju korisnika na mnogo štetnije cigarete, što dovodi do loših zdravstvenih posljedica po pojedince, po njihovu okolinu i po ukupno javno zdravstvo Hrvatske.
Udruga je također objavila, pozivajući se na zaključke istraživanja globalnog znanstvenog autoriteta Cochrane, kako poticanjem e-cigareta i ostalih alternativnih proizvoda Hrvatska ima priliku osjetno smanjiti broj pušača.
– Aktivno poticanje prelaska pušača na e-cigarete i druge alternativne proizvode može rezultirati time da 350.000 do 500.000 pušača ovisnost o cigaretama u relativno kratkom roku zamijeni dokazano manje štetnim e-cigaretama, a godišnje oko 15.000 pušača izvede iz nikotinske ovisnosti – priopćila je Udruga.