Franko Vidović izgubio je evolucijsku bitku s običnim vranama

Ah, avijacija. Prošlo je 119 godina otkako su se braća Wright 17. prosinca 1903. vinula u nebesa svojim prvim avionom i otprilike 343 otkako je Isaacu Newtonu jabuka pala na glavu. Danas djeca u osnovnoj školi na temu braće Wright i Isaaca Newtona izrađuju simpatične plakate i prezentacije u Power Pointu, a prema najnovijim istraživanjima čak i vrane razumiju koncept gravitacije i Arhimedovog zakona koji glasi ‘kada tijelo pluta na površini tekućine, težina mu je jednaka težini tekućine što je istisnuta onim dijelom tijela koji se nalazi ispod razine tekućine’, a što se pokazalo eksperimentom u kojem su vrane s visine ubacivale špekule u tanku čašu vode na dnu koje ih je čekao crv, razumijevajući da će ga tako podignuti na površinu i pojesti. Složit ćemo se, prema tome, da i obične ‘corvus corone’ s ukupnom težinom mozga ne većom od petnaestak grama, razumiju da postoji gravitacija zbog koje stvari tendiraju tome da padnu na tlo.


Međutim, čini se da je Franko Vidović to naučio tek na Fakultetu prometnih znanosti gdje je stekao zvanje inženjera cestovnog prometa, a u potpunosti spoznao tek neki dan nakon što se jedan od naših preostalih 12 MIG-ova srušio u Virovitičko-podravskoj županiji.
Vidović je danas šef Odbora za obranu, a za N1 televiziju je izjavio kako padanje aviona nije ništa čudno, s obzirom da ‘zrakoplovi zbog sile teže tendiraju tome da padnu’. Vidović se tom izjavom, dakle, pridružio nepreglednom nizu onih koji to već znaju, od djece u vrtiću pa do ptica iz reda vrapčarki na grani i na tome mu treba čestitati jer za jednog fakultetski obrazovanog čovjeka iz Odbora za obranu to nije mala stvar. Zamislite samo da Vidović, na primjer, sjedi u tom Odboru, a ne zna da zrakoplovi mogu tendirati padu zbog sile teže. To bi zaista bilo nezgodno i ne bi baš ulijevalo povjerenje u njegovu stručnost, ali i u spremnost Odbora za obranu u obrani naše zemlje. Vidović nije otkrio odakle mu informacija da stvari koje su u zraku tendiraju da padnu zbog sile teže, no otvorena je mogućnost da je to naučio od djece u vrtiću ili vrana u parku.

Ono što ptice znaju, a čini se da Vidović ne zna, jest da svi avioni u zraku mogu i kliziti zbog čega, kao uostalom i zato jer imaju krila, uopće i mogu letjeti, no problem je u tome što postoji nešto što se zove ‘glide ratio’, a što je u različitih aviona različito. Kod borbenih aviona kao što je MIG koji se srušio u Virovitičko-podravskoj županiji, ‘glide ratio’ je nizak jer su dizajnirani tako da uzgon postignu u puno većim brzinama, a što im pak omogućava da budu supersonični.
Nemojte se prevariti, nisam ja ovdje nešto pretjerano pametan, nego sam tek guglao ‘do jet fighters glide’, ‘what is glide ratio in airplanes’, ‘can MIG jet fighter glide’ i slično, a internet mi je bez previše problema dao odgovore na sve moje nedoumice.

Djeca u vrtiću već znaju guglati stoga valja pričekati da to nauče i vrane. Možda će se onda i Franko Vidović povesti njihovim primjerom.

Vezani članci

Najčitanije