Nakon uvjerljive pobjede u prvom krugu predsjedničkih izbora, aktualni predsjednik Zoran Milanović na društvenim se mrežama obratio biračima.
– Pružao sam ruku prije pet godina i učinit ću to opet prema onima koji imaju najveću odgovornost za Hrvatsku, prema Vladi. Ruku pružam jer je svuda oko nas komplicirana situacija, teška i nejasna, mutna i maglovita situacija i da barem oko nekih temeljnih stvari – pitanja rata i mira, slobode, pitanja hrvatske sigurnosti – svi dionici hrvatske politike budu, koliko god je to moguće, na istoj strani – napisao je Milanović.
Građani bi se, međutim, s pravom mogli zapitati kako Hrvatska u toj ”kompliciranoj i maglovitoj” situaciji stoji vojno, pogotovo ako predsjednik podsjeća da bismo se napokon trebali dogovoriti oko pitanja mira, sigurnosti i slobode.
Za početak, Hrvatska i dalje nema obavezni vojni rok čiji je ponovno uvođenje već nekoliko puta odgađano. Najrecentnije prije tjedan dana kada je Ministarstvo obrane priopćilo kako se će zakonska procedura za služenje vojnog roka krenuti nakon izbora, a prvi bi ročnici svoje pozive trebali dobiti sredinom godine.
Aktualni predsjednik Milanović nikada se nije izravno usprotivio takvoj odluci, no tražio je da se o tome razgovara na sjednici Vijeća za obranu, a zanimljivo je da o tome nije previše govorio niti u kampanji.
Ima li Hrvatska dobru vojsku?
Teško je pisati o tome čime vojska neke zemlje raspolaže jer takvi podaci nisu uvijek javni, dostupni, potpuni ili točno, no Hrvatska još od oko 2007. godine aktivno radi na modernizaciji vojske i opreme. Treba uzeti u obzir i da je Hrvatska članica NATO pakta u koji je ušla 2010. godine te primila značajne donacije u opremi i naoružanju, pripadnici OSRH poslani su i na obuku u SAD, a u sjećanju je još svjež i doček prvih šest od ukupno dvanaest francuskih borbenih aviona.
Mrežna stranica Globalfirepower svake godine objavljuje rang listu vojne moći svjetskih zemalja.
Poredak je formiran uzimajući u obzir sve dostupne podatke o vojsci neke zemlje, računajući čak i na njen geografski položaj ili pak na mogućnost proizvodnje raznih dobara, hrane i drugih resursa.
Na listi za 2024. godinu Hrvatska se našla na 66. mjestu od 145 odabranih svjetskih sila, a društvo joj prave Uzbekistan na 65. i Novi Zeland na 67. mjestu.
Od nama susjednih zemalja, Slovenija je na 91. mjestu, Srbija na 56. mjestu, Bosna i Hercegovina na 116. mjestu, Crna Gora na 129. mjestu, Mađarska 54. mjestu, a Italija na 10. mjestu.