Kupanje u gradskoj fontani pravi je hit ovog ljeta, ali..

Ljeto je odavno stiglo, visoke temperature već danima griju Koprivnicu na više od 30 stupnjeva Celzijevih. Koprivničancima je sve teže podnositi visoke temperature pa tako ih dio nalazi mirnoću i osvježenje u hladu, naravno ako nije u pitanju toplinski udar, dio ih se hladi klima uređajima, neki ventilatorom, a ima i nemali broj onih koji traže osvježenje na bazenima i Šoderici. No, otkako je na Zrinskom trgu postavljena nova fontana, mnogi građani rashlađenje traže i u njoj. Često se ovih dana tamo mogu vidjeti mladi, stari, a najviše djeca, ali, na tu istu fontanu nerijetko svraćaju golubovi, psi, mačke i druge životinje. Mnogi ipak nisu svjesni kako voda u fontanama nije za kupanje, a još manje za piće. Brčkanje i hlađenje u samom središtu Koprivnice, znajte, činite na vlastitu odgovornost. To su nam potvrdili i iz Službe za zdravstvenu ekologiju županijskog Zavoda za javno zdravstvo, odnosno Danijela Pinter, specijalistkinja epidemiologije i subspecijalistkinja zdravstvene ekologije.


Epidemiologinja Danijela Pinter smatra da voda u fontani nije sigurna za kupanje / FOTO: Privatna arhiva

Mišljenje stručnjaka

– Što se tiče fontana, ta voda ne podliježe kontroli jer su fontane ukras grada i nisu predviđene za kupanje. Građani se u njima kupaju na vlastitu odgovornost – poručila je i dodala kako se u onim vrstama voda za koje se zbog njihove namjene očekuje da mogu utjecati na ljudsko zdravlje, primjerice voda za piće, bazenska voda i voda za kupanje (vode jezera…), provode redovite analize, onosno ona je pod nadzorom. Za razliku od tih voda, napominje, voda u fontanama primarno ima dekorativnu funkciju i nije namijenjena niti za kupanje niti za konzumaciju te stoga ne podliježe gore navedenim analizama.

– Ono što se najčešće može očekivati kao posljedica kupanja u vodi upitne kakvoće je pojava zaraznih bolesti. One se pojavljuju ako voda sadrži mikrobiološka zagađenja. Moguće su i reakcije na koži zbog kontakta s tvarima koje se u vodi mogu naći zbog njenog kemijskog tretiranja – objašnjava i naglašava kako voda u fontanama nije namijenjena za kupanje i konzumaciju. Ona zbog eventualne dodatne kemijske obrade i izloženosti vanjskim okolišnim utjecajima većinom ne zadovoljava kriterije zdravstvene ispravnosti, stoga epidemiologinja Pintar preporuča građanima da izbjegavaju kupanje u njoj.

Mišljenje Grada Koprivnice


O kakvoći vode porazgovarali smo i sa službenicima koprivničke Gradske uprave koji su nam rekli kako je novoizgrađeni vodoskok na Zrinskom trgu projektiran u skladu s najnovijim propisima i trendovima u gradnji vodoskoka u javnim prostorima.

– Iako vodoskok nije namijenjen kupanju kao niti za konzumiranju vode, isto podliježe strogim pravilima kontroliranja kakvoće vode – naglašavaju i dodaju kako samo postrojenje sadrži sustav za filtriranje i automatsko doziranje klora u skladu sa standardima za tretiranje bazenske vode. Osim recirkulacije, ističu, voda se obnavlja i unosom svježeg dotoka iz vodovodnog sustava automatski svakodnevno, odnosno prema potrebi sustava. Za kontrolu rada vodoskoka angažirana je ovlaštena tvrtka koja se brine o radu postrojenja i kontroli kvalitete vode putem tjednih obilazaka vodoskoka.

– Još jednom skrećemo pažnju da vodoskok nije namijenjen za kupanje ljudi ni za konzumaciju vode, međutim siguran je za javno korištenje – poručuju iz Grada.

Koprivničanci su uglavnom mišljenja kako kupaćima nije mjesto u fontani te da postoje adekvatnija rješenja za ljetno rashlađivanje poput gradskih bazena i Šoderice.

Vezani članci

Najčitanije