Pokrenuli su Gruntovčanijadu i snimili Nove Gruntovčane

Iskoristivši okupljanje njezinih članova pred skorašnji nastup na pozornici, u prostoru društvenog doma u Sigecu, o nastanku i radu udruge Sigečko srce razgovarali smo s predsjednicom Milicom Lukačinec. Ona je na čelu od samog početka, a jedna je i od osnivača udruge.
– Udruga je osnovana je 2000. godine. Naime, krajem devedesetih godina prošlog stoljeća, prilikom obnove naše crkve u potkrovlju je pronađen barjak nekadašnje udruge Hrvatsko srce Sigetec iz 1934. godine. U tamošnjem Mjesnom odboru dogovoreno je da se barjak obnovi, no iz više razloga tadašnja udruga žena nije prihvatila taj izazov. Nas nekoliko mladih mještanki i mještana prihvatili smo to kao obavezu te odlučili osnovati novu udrugu Sigečko srce. Cilj udruge, za razliku od drugih udruga koje su tad uglavnom išle na izlete i izrađivale ručne radove, bio je pokrenuti nešto novo, po čemu bi naše selo bilo prepoznatljivo. Barjak smo dali obnoviti i danas se čuva u Muzeju Grada Koprivnice. Repliku originalnog barjaka izradile su nam 2003. godine sestre Uršulinke u Varaždinu. U sklopu udruge ubrzo su s radom počele Dramska sekcija, Sekcija za sport i rekreaciju, Fašenjska sekcija i Sekcija za povjesnice i starine – kazala je predsjednica Lukačinec.
Fašenjska sekcija djeluje od prvih dana i u vrijeme fašnika nastupa u Sigecu i Koprivnici. Kroz sve ove godine sudjelovali su na mnogobrojnim manifestacijama, a prepoznatljivi su pod imenom Prapodravci i više puta osvajali su prve nagrade. Nastupili su na velikom Riječkom karnevalu, Samoborskom fašniku, na Đakovačkom maskenbalu te na fašniku u Velikoj Gorici, Ludbregu, Kotoribi, Čakovcu, u Mađarskoj i Sloveniji. Značaj Prapodravaca za naš kraj prepoznali su u Turističkoj Zajednici Koprivničko-križevačke županije koja im je barem do sad, osiguravala prijevoz na nastupe.
Sekcija za povjesnice i starine bavi se očuvanjem starih zapisa, običaja, slika, odjeće i obuće koja se u Sigecu nosila u prošlim vremenima. Udruga je 2015. godine izdala i knjigu naziva Osvrt na Sigetec i Strugu, autora Ivana Berute. Knjiga govori o povijesti Sigeca sve do pedesetih godina prošlog stoljeća. Članica Sekcije Marijana Kranjec čuva nošnje stare stotinjak godina, stare zapise i predmete iz prošlosti.
Dramska sekcija godinama je na pozornici društvenog doma u Sigecu davala predstave iz seoskog života. Scenarij za prvi skeč napisala je Nevenka Rehorović iz Gole, a nakon toga sve scenarije piše Milica Lukačinec. Za Sigetec se znalo i diljem bivše Jugoslavije upravo po tome što je ovdje snimana kultna serija Gruntovčani, pa su u udruzi upravo tome dali značaj.


Svestrana Milica Lukačinec predsjednica je udruge od njezinog osnutka//FOTO:MIRKO LUKAVSKI

– Godine 2008. organizirali smo prvu Gruntovčanijadu. Tom prilikom odigran je i prvi igrokaz s likovima iz te serije. Došla sam na ideju da pišem scenarije na temu gruntovčana po kojima smo postali poznati. Poznajući dobro naše glumce, dala sam im da igraju likove koji im odgovaraju. Teme su naše domaće, na kajkavskom narječju kako se govori baš u Sigecu, jer nastojimo sačuvati naš jezik. Na toj prvoj Gruntovčanijadi, nakon 34 godine od snimanja serije okupili su se gotovo svi glumci, obitelji pokojnih scenarista i režisera, pa čak i dio tehničke ekipe. Njihov susret je zaista bio značajan i emotivan, a mi smo ih nakon naše predstave u društvenom domu vodili na lokacije snimanja serije, organizirali vožnju kočijom po selu. Iako bez gotovo ikakve značajnije pomoći sa strane, sami članovi naše udruge osigurali su im putne troškove i poklone. Od kuće smo nosili kokice, jajčeka i ocvirke koje smo im pakirali za doma – prisjetila se naša sugovornica. Najvažniji od tih glumaca, Martin Sagner- Dudek, Smiljka Bencet-Regica i Nikola Novosel-Tuna, postali su i počasni članovi Udruge Sigečko srce i redovito dolazili na Gruntovčijade.
Sekcija za sport i rekreaciju godinama je uz Gruntovčijadu organizirala i natjecanje raznih udruga u sportskoj rekreaciji. Sportska sekcija učlanjena je u Savez sportske rekreacije Koprivničko-križevačke županije Sport za sve. U sklopu toga organizirali su prošle godine Treći festival športske rekreacije Koprivničko-križevačke županije na Šoderici, a ove godine jedan dio ekipe sudjelovao je na sportskom natjecanju u Opatiji. Također, organizirali su i sportska natjecanja na rijeci Dravi.
– Ove godine potpomognuti županijskom Turističkom zajednicom snimili smo deset epizoda serije Novi Gruntovčani koje se može vidjeti na YouTubeu. Ondje prikazujemo dogodovštine iz našeg sela. Borimo se da održimo našu kajkavštinu. U seriji govorimo kajkavskim kakav se govori u našem Sigecu, a ne onim koji se govorio u Gruntovčanima. Jednom sam na snimanju morala pronaći staru kuću i zidanu peć. Naša mještanka Anica Rajić koja živi u takvoj kući ima više od osamdeset godina a odglumila je babicu s takvom voljom i oduševljenjem. To je toliko bistra žena i nakon glume se sjetila da je još nešto trebala reći. Ovom serijom nastojimo podsjetiti na Gruntovčane, a ne kopirati ih – kazala je predsjednica i dometnula da u novim Gruntovčanima nastupaju: Krešimir Lukačinec glumi Cinobera, Josip Dombaj je Presvetli, Branko Korošec glumi Dudeka, Lidija Dombaj je Regica, a Maja Barić Cila. Ankica Frankić je baka Kata, a Milica Lukačinec je babica i sve prema potrebi, a još je i scenaristica. U posljednje vrijeme bilježi se i interes turista koje zanima gdje je serija snimljena, pa zahvaljujući Sigečkom srcu, Sigetec postaje turistčka destinacija, i već se javljaju grupe zainteresiranih, koji traže i da im se odigraju predstave, čuli smo u razgovoru.
Dramska sekcija od 2013. godine djeluje kao KUD Gruntovec. Gostovali su u 13 županija i tristotinjak mjesta i nastupili više od četiri stotine puta. Kako smo čuli od prisutnih članova, svaka sekcija ima svoje aktivnosti. Udruga ima članove iz Zagreba, Varaždina, i drugih mjesta, a počasni član iz Varaždina, Vladimir Malogorski udruzi pomaže od prvog dana. Najmlađi član je petogodišnji Ivan Čižmešija, a najstariji Ivan Korošec kojemu je na dan naše posjete bilo 88 godina. Osim aktivnosti članstva u spomenutim sekcijama i KUD-u, članovi su pomagali udrugama u selu kod obilježavanja obljetnica i promocija. Također sudjelovali su u raznim humanitarnim akcijama, pečenju kolača za razne prigode, te izradi kulisa za nastupe. Članica udruge Lidija Dombaj sudjelovala je i u natjecanju za najuzorniju seosku ženu Koprivničko-križevačke županije. Od sugovornika smo čuli da Udruga Sigečko srce ima razumijevanje i financijsku potporu Općine Peteranec, kao i TZ Koprivnice i Županije.

Vezani članci

Najčitanije