REA Sjever od 20. do 23. svibnja 2025. sudjelovala je u Cavtatu na C4E forumu, ključnom događaju koji raspravlja o pitanju unapređenja energetske učinkovitosti u srednjoj i istočnoj Europi te predstavila projekte OUR-CEE i REDESIGN iz programa Europske klimatske inicijative (EUKI).
Događaj je okupio predstavnike gradova, kreatore politika, stručnjake iz područja zgradarstva i općenito građevinske industrije kao i predstavnike civilnog društva koji su na trodnevnom događaju razmijenili iskustva i znanja u području energetske učinkovitosti i raspravili o ključnim temama foruma poput implementacije odredbi iz Direktive o energetskom svojstvu zgrada (EPBD), mogućostima financiranja i višestrukih prednosti obnova zgrada javne namjene.

Projekti OUR-CEE i REDESIGN, oba financirana iz programa Europe Climate Initiative (EUKI), nude komplementarne pristupe poboljšanju energetske učinkovitosti zgrada javne namjene u srednjoj i istočnoj Europi. Dok se OUR-CEE fokusira na identifikaciju razloga za nepostizanje planiranih ušteda prethodnih obnova i izradu strategija za njihovo unapređenje, REDESIGN razvija metodologiju za obnovu zgrada javne namjene s najlošijim energetskim svojstvima uvođenjem standarda minimalnih energetskih svojstava zgrada (MEPS).
Sinergija između ova dva projekta omogućuje sveobuhvatan pristup: OUR-CEE pruža uvid u postojeće izazove i predlaže rješenja za poboljšanje energetske učinkovitosti već obnovljenih zgrada, dok REDESIGN kao svojevrsni nastavak OUR-CEE projekta usmjerava napore prema uspostavi standardiziranih kriterija za buduće obnove zgrada javne namjene s najlošijim energetskim svojstvima. Zajednički, ovi projekti jačaju institucionalne kapacitete, potiču razmjenu znanja i iskustava te doprinose razvoju nacionalnih planova obnove zgrada, čime se ubrzava tranzicija prema energetski učinkovitijem i održivijem sektoru zgradarstva u regiji.

Drugog dana foruma, 21. svibnja, REA Sjever u okviru projekta Overcoming Underperforming Renovations in Central and Eastern Europe (OUR-CEE) održala je događaj razmjene znanja (Knowledge Exchange Event) na kojem je uz partnere projekta iz Rumunjske (EPG), Bugarske (EnEffect) i Poljske (PNEC) okupila i značajan broj sudionika foruma. Ovaj događaj razmjene znanja zamišljen je kao panel sesija pod nazivom „Poticanje visokoučinkovitih obnova zgrada javnog sektora u srednjoj i istočnoj Europi” (“Advancing high-performance renovations in the public building stock of Central and Eastern Europe”) uz sudjelovanje različitih stručnjaka iz različitih zemalja.
Osim panel sesije, OUR-CEE projekt odabran je da bude predstavljen i u Knowledge Hub-u kroz postersko izlaganje, što dodatno doprinosi važnosti problematike koju ovaj projekt obrađuje.

Projekt REDESIGN (Harmonized renovation methodology for the worst-performing public buildings in CEE region) kojeg REA Sjever provodi kao vodeći partner usmjeren je na 16 % zgrada javne namjene s najlošijim energetskim svojstvima u Srednjoj i Istočnoj Europi. Za cilj ima povećati spremnost procesa energetskih obnova zgrada javne namjene s najlošijim energetskim svojstvima uz prijedlog minimalnih energetskih svojstava koje bi one trebale ispunjavati – MEPS (engl. Minimum Energy Performance Standards). Osim REA Sjever, partneri na projektu su Center for Energy Efficiency (EnEffect) iz Bugarske i Energy Policy Group (EPG) iz Rumunjske.
Sudjelovanjem na C4E forumu i predstavljanjem projekata OUR-CEE i REDESIGN, REA Sjever (ali i ostali partneri) dodatno su učvrstili svoju ulogu kao važan akter u poticanju energetske tranzicije u regiji, promičući konkretna rješenja i suradnju za održivu budućnost sektora zgradarstva.














