Napuštanje pasa i mačaka zlokobni je virus koji se diljem zemlje poput epidemije širi tijekom cijele godine, no osobito u vrijeme godišnjih odmora. Stotine tisuća pasa i mačaka, do tada ravnopravnih članova obitelji, ostaju bez svojega doma. Većina njih skonča svoj život pod kotačima automobila, zatučena uslijed zlostavljanja ili u šinterajima u kojima ih čeka smrt injekcijom. Vrlo mali broj napuštenih pasa i mačaka zapravo pronađe novi dom. Kako bi se toj pošasti stalo na kraj, svi mi moramo postati svjesni činjenice da životinje nisu igračke, da je nabava životinje jednako odgovoran korak kao i osnivanje obitelji jer životinje su osjećajna bića te će u nama, kad ih jednom udomimo, gledati roditelja i prijatelja te se uz nas vezati sponom koju jedino smrt može prekinuti.
Prostrano dvorište i lavež uzbuđenih pasa koji samo čekaju da im se pruži sretan novi dom, prizor je koji nas je dočekao dolaskom do Skloništa za životinje Kira u Sigecu kojim upravlja Veterinarska stanica Nova.
– Sklonište je svoja vrata otvorilo u studenom 2020. godine, a od samog početka inicijativa je bila povezana s razlogom otvaranja skloništa. Naime, uvidjeli smo kako je broj napuštenih pasa u porastu, stoga smo zaključili kako bi trebali pomoći svim tim životinjama koje su nepravedno ostale bez svog doma – naglašava Goran Patačko, voditelj skloništa.
U skloništu se trenutno nalazi 160 pasa i svaki od njih ima svoju kućicu i nadstrešnicu koja im služi kao zaštita od različitih vremenskih uvjeta. Osim navedenog, imaju i svoje hranilice i pojilice kao i stručno osoblje koje o njima svakodnevno vodi brigu.

Zanimao nas je način zbrinjavanja pasa lutalica pa nam je Goran rekao kako se oni ne zbrinjavaju samoinicijativno, već su građani koji naiđu na napuštenog psa dužni obavijestiti komunalnog redara u svojoj općini ili gradu. Potom je komunalni redar dužan obavijestiti sklonište koje postupa prema pozivu nadležne službe.
O psima svakodnevno brine troje zaposlenika koji ih hrane i čiste njihove stacionare. Također, psi imaju potpuni veterinarski nadzor kada je u pitanju liječenje, cijepljenje te kastracija ili sterilizacija.
Šetajući skloništem, u glavi nam se vrtjelo pitanje kako i na koji način udomiti psa.
– Potencijalni udomitelji prvenstveno moraju odabrati psa, a to mogu učiniti tako da posjete naše sklonište ili putem Facebook i Instagram stranice. Nakon odabira, udomitelji potpisuju ugovor kojim se obvezuju brinuti o udomljenoj životinji – kazao nam je Goran te dodao kako sklonište ima pravo raskinuti ugovor u slučaju da se udomitelj ne pridržava dogovora o smještaju životinje ili neprimjereno postupa s njom. Također, udomitelji su dužni ispunjavati sve veterinarske obveze prema udomljenom psu.
– Potencijalni udomitelji trebaju dobro razmisliti o uzimanju psa kako ga nakon nekog vremena ne bi vraćali u sklonište i time uzrokovali dodatne traume za životinju – upozorio je.
Što se tiče broja napuštenih pasa, Goran ističe kako je on svakako u porastu, posebice tijekom ljetnih razdoblja, odnosno u vrijeme godišnjih odmora kada pse jednostavno puste na ulicu na milost i nemilost zajednice. Kaže kako ljudi još uvijek slabo razvijaju svijest o važnosti kastracije i sterilizacije svojih ljubimaca. Društvenu zajednicu važno je poticati na edukaciju o ovom problemu, ali i primjereno kažnjavati one koji odbacuju svoje pse. Prije uzimanja kućnog ljubimca, svi ukućani bi se trebali složiti s tom odlukom jer pas je prije svega živo biće, dodaje.
Rad u skloništu za Gorana i ostale zaposlenike nije nimalo zahtjevan posao jer se radi iz ljubavi, a psi tu ljubav dvostruko vraćaju.

– Kada svaki dan provodite s njima osjećate se kao da ih poznajete i radujete se njihovim udomljenjima jer ipak, za njih je to samo sklonište, a ne pravi i stalni dom – ističe.
Spomenimo i kako psi trenutno ne prolaze kroz dresuru, no svi su socijalizirani jer svakodnevno imaju kontakt s ljudima, odnosno zaposlenicima skloništa. Iako ih je mnogo, svi zaposlenici skloništa trude se svakom od njih dati barem malo ljubavi i pažnje. Dresura je ostavljena za udomitelje jer je, kaže Goran, najbolje da svaki vlasnik psa odgoji svog ljubimca onako kako želi, a na njima je da ga naviknu na druge životinje i oslobode ga straha od ljudi.
– Uz našu pomoć životinje dobivaju drugu šansu za sretan život, život kakav zaslužuju. Najsretniji smo kada životinja o kojoj smo brinuli pronađe novi dom, a sretna životinja i osmijeh na licu novog vlasnika govore nam kako smo dobro obavili svoj dio zadatka. Ostalo je na vlasniku – zaključuje Goran.
Udomljavanje starije životinje ima velike prednosti jer ona će nas gledati kao svog junaka i kao svoju priliku za sreću. Mi možemo biti njihova nada te im pomoći da zaborave sve ono loše što im se dogodilo i stvoriti zajednička sjećanja na lijepe dane, stoga posjetite Sklonište Kira i pronađite svojeg četveronožnog prijatelja za cijeli život.