Osim pitanja brze ceste do Koprivnice na današnjoj konferenciji za medije članovi Županijske skupštine Koprivničko- Križevačke županije Željko Lacković, Jadranka Lakuš i Mijo Bardek, te nezavisni vijećnici Grada Koprivnice Danijela Glavosek Kovačić i Marijan Šiško, najavili su daljnji politički angažman kako bi se pitanje RCGO-a Piškornica te izgradnja hidrocentrala Molve 1 i Molve 2 raspravila na referendumu građana Koprivničko-križevačke županije. Smatraju kako su ovo prevažna pitanja da bi se glas građana ponovno izostavio te se nadaju da će uspjeti prikupiti još jedan potpis (trenutno ih imaju 13) kako bi se to pitanje pokrenulo na Županijskoj skupštini.
-Postavit ćemo dva referendumska pitanja građanima, a to su žele li da se iz Prostornog plana Koprivničko-križevačke županije briše projekt RCGO Piškornica te da li žele da se u Plan stave hidrocentrale Molve 1 i 2 . Ovo nisu pitanja iza kojih stoji samo nezavisna politička scena već i brojni građani, aktivisti i udruge koji misle na dugi rok. Mi smo samo dio koji će se pridružiti svima njima da dođe do raspisivanja – kazao je Lacković.
Procedura je jasna, potrebna je 1/3 članova županijske skupštine da se pokrene sazivanje sjednice na kojoj će se odlučivati o raspisivanju referenduma.
-Nezavisni, HSS i Laburisti su potpisali, čekamo stav SDP-a. Vjerujem kako ćemo uspjeti dobiti taj jedan potpis te da će građani i udruge koji su bore za zaštitu okoliša pomoći u prikupljanju 20 tisuća potpisa za raspisivanje referenduma. Vjerujem kako ćemo motivirati ljude da izađu, treba nam 50 posto birača kako bi referendum bio valjan, te da će to zaista biti pravo očitovanje volje građana ovog kraja – naglasio je Lacković.
Na štetnost RCGO -a Piškornica i hidrocentrala Molve 1 i 2, osvrnula se Danijela Glavosek Kovačić koja je ustvrdila kako građani još uvijek nisu svjesni ekološke katastrofe koja će uslijediti ako se ti projekti ne zaustave.
-Stradat će preko 1000 hektara šume i 300 hektara poljoprivrednog zemljišta ukoliko dođe do gradnje hidrocentrala. To se ne smije dozvoliti i treba jasno reći kako korist od dobitka energije nije ni blizu veličini štete koja će nastat, ako se to realizira. Čemu uništavati prirodno bogatstvo, našu podravsku Amazonu, ako se možemo okrenuti ekološkim i obnovljivim izvorima energije – zapitala se Glavosek Kovačić te dodala kako bi se trebali ugledati na primjer Bjelovara koji gradi geotermalnu elektranu.
S njom se slaže i Jadranka Lakuš koja je napomenula kako se nada da će Podravci konačno dići glavu i pokazati da žele živjeti u čistom okolišu.
-Naši se stari vjerojatno okreću u grobu kad vide što smo napravili. Zalažemo se svi zajedno za drugačiji koncept i nemojmo dopustiti da se naša Podravina pretvori u slijepo crijevo koje će služiti za dovoz smeća. Jedino je fer i ispravno da se građani izjasne pio tim pitanjima na referendumu – apelirala je Lakuš.








