Podravkina dionica grabi prema psihološkoj granici od 100 eura. U srijedu, na kraju trgovinskog dana, ostvarena je povijesno rekordna cijena od 97 eura i bit će zanimljivo pratiti idućih tjedana hoće li investitori uspjeti progurati njezinu vrijednost preko te magične crte.
Da investitori vjeruju Podravki i njezinu poslovanju, može se zaključiti iz usporedbe cijelog burzovnog tržišta s vrijednosnicom koprivničke prehrambeno-farmaceutske kompanije. U protekla dva mjeseca – od 24. ožujka do 24. svibnja – Podravkina je dionica narasla za 8 posto, odnosno za okruglih 7 eura. Dionički indeks Crobex pak u istom je razdoblju rastao mnogo skromnije – za samo 2 posto.
To, drugim riječima, znači kako vrijednost Podravke raste čak četiri puta brže od prosječne vrijednosti cijelog likvidnijeg i kvalitetnijeg tržišta dionica u Hrvatskoj. U samo dva mjeseca, dakle, tržišna vrijednost koprivničke kompanije narasla je za 50 milijuna eura, odnosno za 376 milijuna kuna. Kako Podravka ima ukupno 7,12 milijuna dionica, ispada kako kompanija danas na tržištu vrijedi čak 5,2 milijarde kuna ili oko 691 milijun eura.
U fokusu investitora
Zbog rasta vrijednosti Podravkine dionice zadovoljno trljaju ruke svi njezini dioničari, a pogotovo oni najveći. Pogledajte samo obvezne i dobrovoljne mirovinske fondove koji ukupno drže više od 50 posto Podravke: njihove dionice u samo dva mjeseca narasle su za čak 25 milijuna eura. Država s četvrtinom vlasničkog udjela može se pohvaliti da je samo u Podravkinim dionicama bogatija za 12,7 milijuna eura.
U trenutku dok ovo pišemo (četvrtak ujutro), ne znamo kamo će krenuti dionica s početne povijesne jutarnje cijene od 97 eura. No, to i nije toliko važno jer će tek tjedni i mjeseci koji su pred nama donijeti pravu sliku stvari. Ipak, ako se po jutru dan poznaje, čini se kako je Podravka opet dospjela u snažan fokus investitora. Ne priča se, doduše, o nastavku privatizacije tvrtke, ali svakome je jasno da će se ona dogoditi prije ili kasnije. Odnosno, da će se država u jednom trenutku riješiti svojih dionica.
Podravka ima stabilnu vlasničku strukturu unutar koje najznačajniji udio imaju Republika Hrvatska te domaći mirovinski fondovi, navode pak u tvrtki. Država kontrolira 25,5 posto dionica, a domaći mirovinski fondovi (obvezni i dobrovoljni) zajedno drže natpolovičnu većinu, odnosno točno 51,1 posto dionica koprivničke kompanije. Podravka pritom ima i oko 1,3 posto vlastitih, takozvanih trezorskih dionica. I zbog toga je, među ostalim, kompaniji jako važno da cijena dionice raste jer se to na koncu pretače i u godišnju dobit.
Kako smo već ranije pisali, Mesna industrija Braća Pivac osobno i preko skrbničkog računa vjerojatno kontrolira oko 5 posto Podravkinih dionica, odnosno oko 355.000 komada: 234.700 dionica koje glase na tu tvrtku i još 120.000 koje su parkirane na skrbničkom računu OTP banke, a iza kojeg se, kako se nagađa, krije upravo Pivci.
Mesna industrija Braća Pivac dionice je, prema nepotvrđenim informacijama, u prosjeku kupovala po 600 kuna, odnosno za oko 80-ak eura. Kako je dionica u četvrtak ujutro bila na 97 eura, ispada kako im je to bilo sjajno ulaganje. U nekoliko su godina, dakle, na Podravkinim dionicama u plusu od čak 6 milijuna eura ili čak 45 milijuna kuna! Cijeli paket (Braća Pivac plus OTP skrbnički) danas im tržišno vrijedi oko 34,4 milijuna eura ili 259 milijuna kuna.
Značajan dioničar Podravke lani je bila i građevinska tvrtka Bistra iz Đurđevca, koja je u vlasništvu križevačkog diva Radnika u vlasništvu Mirka Habijanca. Bistra je kupila oko 35.000 Podravkinih dionica.
Bistra je dionice, kako smo ranije doznali, još predlani platila oko 20 milijuna kuna, odnosno oko 570 kuna (blizu 76 eura) po dionici. U dvije su godine na tim dionicama, dakle, zaradili 21 euro po dionici ili ukupno 735.000 eura (5,5 milijuna kuna).
Na dan 31. prosinca prošle godine u vlasništvu članova nadzornog odbora kompanije bile su 153 dionice, a u vlasništvu članova uprave 3510 dionica. I oni mogu zadovoljno trljati ruke novim razvojem situacije na tržištu.
Osim rasta cijene, dioničari mogu biti zadovoljni i nedavnom odlukom skupštine kompanije da isplati 2,65 eura dividende (20 kuna) po dionici, što je najviše u povijesti. Dividenda bi svim dioničarima tvrtke trebala biti isplaćena 14. srpnja.
Državi najviše
Lani je dividenda isplaćena u iznosu od 13 kuna po dionici, a ove je godine, dakle, 20 kuna. To je 54 posto više nego prošle godine. Podravka za dividendu planira izdvojiti 140 milijuna kuna, odnosno18,6 milijuna eura.
Najviše novca dobit će država, čak 36 milijuna kuna. Četiri obvezna mirovinska fonda dobit će ukupno 71 milijun kuna. Mesnoj industriji Braća Pivac pripada 4,7 milijuna kuna, a ako je točno da kontroliraju i dionice koje su na skrbničkom računu OTP banke, tada će im dividenda ukupno iznositi 7,1 milijun kuna.
Loše neće proći ni đurđevačka Bistra: za svoj paket od 35.000 dionica na račun će im sredinom srpnja sjesti dividenda u iznosu od 93.000 eura, odnosno blizu 700.000 kuna. Riječ je o bruto iznosu iz kojeg se plaća porez.