Svi dosadašnji pravni procesi upućuju na zaključak prema kojem bi Koprivničko-križevačka županija mogla dobiti spor protiv Vlade RH koji je nastao kad je Vlada Tihomira Oreškovića uskratila sredstva našoj i susjednoj županiji za podmirenje potraživanja na osnovi javno-privatnog partnerstva (JPP). Posljednji takav proces zaključen je u ponedjeljak prvostupanjskom presudom na Trgovačkom sudu u Varaždinu.
Presudom se kaže da je Ministarstvo znanosti i obrazovanja dužno isplatiti Varaždinskoj županiji 14,2 milijuna kuna s pripadajućom zateznom kamatom za najamnine za 32 škole i dvorane izgrađene po modelu javnog-privatnog partnerstva. Ova presuda daje nadu da će i naša županija istjerati pravdu u svoju korist i jednog dana od države dobiti sredstva koja su joj uskraćena jednostranim prekidom sporazuma o financiranju JPP-a za najam koprivničke zgrade Gimnazije Fran Galović.
Koprivničko-križevački župan Darko Koren za Glas Podravine i Prigorja izjavio je da je ovotjedna presuda samo još jedan u nizu dokaza prema kojoj dvije županije s pravom traže da im se nadomjesti uskraćeni novac.
– Riječ je o identičnom predmetu kao što je naš. Mi smo u srpnju prošle godine također dobili presudu na iznos 1,5 milijuna kuna. Riječ je podmirenju duga države za razdoblje od prosinca 2015. do ožujka 2016. godine. No postoji još jedna tužba kojom zahtijevamo isplatu sredstava na osnovu duga za JPP koji je država stvorila nakon travnja 2016. godine. Uglavnom, ukupno potražujemo blizu 10 milijuna kuna – riječi su župana Korena koji je kazao da je ovaj drugi postupak pri kraju te se nada presudi u korist Koprivničko-križevačke županije. Razlog za takvu nadu daje prva presuda i ova koja je početkom tjedna potvrdila potraživanja Varaždinske županije.
Župan ističe da konac priče vezan za JPP još daleko od kraja, jer ove presude tek su prvostupanjske i na njih se nezadovljna strana može žaliti Visokom trgovačkom sudu kojem, prema dosadašnjem iskustvu, treba podosta vremena da donese konačnu presudu.
Dodajmo ovome da su Županija i Grad Koprivnica pokušali mirnim putem razriješiti ovaj problem s državom. Čak su se bili spremni odreći zateznih kamata. No Državno odvjetništvo koje zastupa državu, nije željelo pristati na mirni rasplet vjerujući da je pravo na njihovoj strani.
Bude li se država jednog dana dovela u situaciju da Koprivničko-križevačkoj županiji i Gradu Koprivnici vraća zaostatke za JPP, taj bi novac mogao biti iskorišten za gradnju Obrtničke škole u Koprivnici ili Osnovne škole na Podolicama, kao što je najavljivano u nekim ranijim izjavama čelnika grada i županije.
Dodajmo da do zaključenja ovog broja nismo uspjeli dobiti komentar gradonačelnika Mišela Jakšića na presudu.







