Danas je Dan za znanost u koprivničkoj Gimnaziji

Dan za znanost, najveći skup popularizacije znanosti u našem gradu i županiji održava se danas po osmi puta u koprivničkoj Gimnaziji Fran Galović. Zahvaljujući polaznicima Gimnazije i tamošnjim profesorima, dvorište i učionice ovog sjedišta znanja postale su pravi laboratorij za promatranje i izvođenje raznih eksperimenata. Zainteresirani u dvorištu Gimnazije imaju priliku upoznati zabavne strane matematike i fizike. Ima tu i meteorologije, geofizike i biologije, elektriciteta i magnetizma, motornih zmajeva i bubamara, ali i prve pomoći, zdravlja zubi i kompostiranja. U učionicama gostujući predavači s raznih fakulteta i sveučilišta prenose svoje spoznaje iz različitih područja  znanosti.


Šetajući dvorištem obišli smo štandove i na pokoji zastali kako bi i sami nešto naučili.

Marija Švegović, učenica trećeg razreda koprivničke Srednje škole smjer farmaceutski tehničar opisala nam je tijek rađenja kreme od smilja koju je zajedno sa svojim timom i predstavljala na štandu.

– Stavljamo cetaceum, odnosno vrstu voska, koji nam je ujedno i baza za kremu, a zatim stavljamo macerat od smilja koji se priprema i do dva mjeseca unaprijed i potom sve zajedno homogeniziramo na vatri da se otopi. U međuvremenu napravimo otopinu od  natrijevog tetraborata koji ulijemo u kremu koja se prethodno otapala i tako dobijemo gotovu kremu od smilja – kazala nam je Marija te dodala kako je krema dobra za regeneraciju kože, sakriva ožiljke i nepravilnosti na koži i ono najvažnije hidratizira i obnavlja kožu. Smatra kako su ovakvi skupovi važni za širu javnost jer se na njima puno toga može naučiti, a poneke stvari se mogu i primjenjivati u svakodnevnom životu.

Proces rađenja kreme od smilja / FOTO IVAN BRKIĆ

Šetajući dalje došli smo i do štanda Matijasa Ožegovića i Olivera Miloševića, učenika križevačke Osnovne škole Vladimir Nazor koji su napravili cnc uređaj, mašinu koja gravira drvu i metal, ali i auto od arduina s kojim pomoću aplikacije na mobitelu mogu upravljati.


U moru raznih pokusa, zapeo nam je i pokus pod imenom Bengalske vatre kojeg su izvodili Josip Mikulić i Jakov Jurić, učenici prvog i četvrtog razreda Gimnazije.

Pokus Bengalske vatre

– Pokus se radi pomoću kalijevog klorata i običnog šećera. Šećer sam po sebi nije zapaljiv, no kada mu se dodaju razne primjese, poput ovog oksidansa uz začine za bojanje plamena, onda možemo dobiti ovakav šareni kemijski požar koji mnoge očara – pojasnio nam je Josip i dodao kako su danas došli pokazati niz različitih pirotehničkih pokusa, za koje se nada, da će očarati mnoge prolaznike.

Josip Mikulić, učenik četvrtog razreda koprivničke Gimnazije / FOTO IVAN BRKIĆ

Današnjem Danu za znanost, između ostalih, prisustvovali su i gradonačelnik Mišel Jakšić i njegova zamjenica Ksenija Ostriž, zamjenik župana Ratimir Ljubić i Nataša Tetec, predsjednica Uprave Komunalca.

Vrata Gimnazije otvorena su za sve ljubitelje znanstvenih metoda svih uzrasta danas do 14 sati, pa ako još niste bili požurite jer požaliti nećete.

 


 

Vezani članci

Najčitanije