Svi mi koji smo bili na listi i radili u kampanji, ostali smo duboko razočarani, ali naše razočaranje je prošlo, a njena sramota će ostati – kaže Ivan Majdak
Marijana Šatrak, križevačka gradska vijećnica koja je u to tijelo ušla na izbornoj listi Lipe zajedno s bivšim čelnikom gradskog SDP-a Ivanom Majdakom, postala je novi politički prebjeg.
Ovih se dana iznenada odlučila pridružiti vladajućoj većini gradonačelnika Križevaca Marija Rajna čiji blok sad ima devetero od ukupno 19 vijećnika te mu tek jedna ruka nedostaje do apsolutne većine u gradskom parlamentu. Bijeg gospođe Šatrak pod Rajnove skute posebno je gadljiv ako se zna da je upravo Majdak i njegova lista ovog časa najžešća Rajnova oporba.
O svemu se ovaj tjedan oglasio i Ivan Majdak, čovjek koji je godinama vodio križevački SDP, a potom, nezadovoljan politikom stranke u gradu, odlučio osnovati vlastitu političku grupaciju Lipa s kojom je izašao na lokalne izbore. Dobili su dva mandata: uz njega, u Gradsko vijeće Križevaca ušla je i Marijana Šatrak.
Majdak se, tako, ovih dana javno ispričao svim građanima koji su glasali za njih i vjerovali gospođi Šatrak. Kaže kako je kolegici od početka „bilo prenaporno dolaziti na Gradsko vijeće i pripremati se za sjednice, pa je stavila mandat u mirovanje“.

„Pred mjesec dana, Marijana Šatrak je bez ikakve obavijesti aktivirala svoj mandat gradske vijećnice i javno obznanila da odlazi k Mariju Rajnu. Koliko je moralno uzeti mandat koji su ti drugi financirali i u krajnjoj liniji osvojili, i otići u suprotni tabor, prosudite sami. Svi mi koji smo bili na listi i radili u kampanji, ostali smo duboko razočarani, ali naše razočaranje je prošlo, a njena sramota će ostati. Uz borbu za bolju gradsku vlast i boljitak građana, od danas ćemo se boriti i za to da građani doznaju istinu o duboko nemoralnim osobama zbog kojih se normalnim građanima gadi politika. Zato imaj morala, ne budi kao Marijana“, prisnažio je Ivan Majdak.
Marijana Šatrak tek je jedan u nizu ‘žetončića’ koji su proteklih desetljeća obilježili i izborno-stranačka preslagivanja u našem kraju te biračima do kraja zgadili politiku. I ona je, tako, ušla među plejadu pobjegulja zbog kojih na izbore izlazi sve manje ljudi. Jer oni koji izađu i glasaju za neku listu i nekog kandidata nikad ne znaju kojoj su političkoj opciji zapravo dali svoj glas. Dogodilo se, tako, da su birači SDP-a na koncu zapravo pomogli HDZ-u i Mreži, a birači Lipe Rajnu.
Najpoznatiji prebjeg svakako je bila čuvena SDP-ova županijska vijećnica Helga Jug koja je potkraj 2010. godine iznenada odlučila spasiti koaliciju HDZ-a i HSS-a te poduprijeti županijski proračun koji je taj blok predložio. Dok ju je županijski SDP ekspresno isključio iz svojih redova, u HDZ-u su joj javno zahvaljivali što je, eto, prepoznala kvalitetu proračuna i ekipe koja ga je skrojila. Sama Helga Jug tada je javno i ustrajno opovrgavala da joj je u zamjenu za glas bilo što obećano i da je to učinila iz čistih uvjerenja.

Kasnije se ipak otkrilo kako se Helga Jug zaposlila na mjesto administrativne referentice u koprivničkoj Srednjoj školi, također instituciji u županijskim rukama, ali je dala otkaz nakon što su mediji o njenom slučaju naveliko pisali. No, nije bila dugo bez posla. Angažman je vrlo brzo našla u županijskome Domu za starije i nemoćne osobe u Koprivnici. Prvo na određeno, a potom za stalno. Kasnije je, dok je župan Darko Koren otišao iz HSS-a i osnovao svoju stranku Mrežu, Helga Jug imenovana za koordinatoricu stranke za Sokolovac. Danas za nju više nitko i ne pita, a nije da joj je to nešto krivo.
Drugi najpoznatiji žetončić nakon toga postao je čelnik županijskog HSU-a Željko Pintar koji je sa skupinom vijećnika s SDP-ove liste nakon izbora u svibnju 2017. godine spasio većinu bloku Korenove Mreže i HDZ-a. Pretrčavanjem po dvojice vijećnika iz HNS-a i HSU-a na suprotnu političku stranu, u Koprivničko-križevačkoj županiji formirana je tada skupštinska većina koja je podržala župana Korena.

Bili su to HSU-ovci Željko Pintar i Božidar Štubelj te HNS-ovci Goran Borčić i Matija Zamljačanec. Svi su bili izabrani na listi SDP-ove koalicije jer se sami nikad ne bi dokopali mjesta u Županijskoj skupštini. Kasnije je HNS istu stvar ponovio i na državnoj razini, napustivši SDP koji ih je ugurao u Sabor, i spasivši Plenkovićev HDZ.
Za taj sramotni čin Željko Pintar je u lipnju 2017. godine nagrađen funkcijom predsjednika Županijske skupštine i mjesečnom naknadom otprilike u visini njegove penzije. Da stvar bude tragikomičnija, Pintar je poslije imenovan članom županijskog antikorupcijskog vijeća. Tijela koje bi, po defaultu, trebalo raspravljati i njegovu slučaju, odnosno istraživati ima li što koruptivno i sumnjivo u tome da vijećnik oporbe prelazi pod skute vlasti.
I zato je Ivan Majdak posve u pravu. Junake našeg doba – Marijanu Šatrak, Helgu Jug i Željka Pintara – nikako ne smijemo prepustiti zaboravu i zubu vremena. Treba svako malo, s vremena na vrijeme, a posebno uočiti izbora, spomenuti se njihova lika i djela. Ad maiorem Dei gloriam, štono reče Družba Isusova.






