Iz godine u godinu raste broj brakova hrvatskih državljana i državljanki sklopljenih u inozemstvu. Prema matici vjenčanih Matičnog ureda Koprivnica u 2020. upisano 22, a prošle godine 25 brakova sklopljenih izvan Lijepe naše. Vjerojatno bi taj broj bio znatno veći da naše sugrađane nisu priječile covid restrikcije koje su znatno otežavale putovanja.
Kako su nas informirali iz Matičnog ureda, brak hrvatskog državljanina sklopljenog u inozemstvu upisuje se temeljem izvatka iz državne matice vjenčanih inozemnog tijela izdanog u državi gdje je sklopljen brak. Upis se obavlja u matičnom uredu prema mjestu prebivališta osobe u Hrvatskoj ili prema mjestu upisa u maticu rođenih.
Sve isprave, a to se odnosi na isprave za sklapanje braka hrvatskog državljanina u inozemstvu i isprave koje se odnose na već sklopljeni brak u inozemstvu, potrebno je legalizirati u RH.
Da se sve više mladenaca odlučuje na sklapanje braka u stranim destinacijama, potvrdila nam je Sandra Biljan iz zagrebačke agencije za putovanja A La Carte Travel. Razlog je taj što se nove generacije sve više osjećaju nelagodno na vjenčanjima na koja se potroši ogroman novac i na kojima su oni sami tek statisti koji gledaju kako se njima poznati, a često i nepoznati, gosti zabavljaju. Stoga se odlučuju na spoj vjenčanja i putovanja na kojima su tretirani kao članovi kraljevske obitelji te se s njih vračaju obogaćeni novim i nezaboravnim iskustvima.
Agencije brinu za sve pojedinosti kako bi vjenčanje prošlo bez i najmanje brige. Na mladencima je samo da u matičnom uredu pribave potvrdu kojom svjedoče da nisu već u braku, rodni list ne stariji od šest mjeseci, naravno prevedeni na engleski jezik, te da kopiraju svoju putovnicu.
– Naša se agencija specijalizirala za vjenčanja na Mauricijusu i Sejšelima, a organizirali smo i vjenčanja na Havajima i Fidžiju. No posljednja dva su znatno skuplja jer je već na samome startu nužno izdvojiti znatan novac za avionske karte – istaknula je Biljan.
Vjenčanje na Sejšelima i na Mauricijusu se odvijaju na raskošnoj plaži luksuznog hotela u kojem par odsjeda, uglavnom na šestodnevnom polupansionskom smještaju, a naravno da je moguće odsjesti i duže. U cijenu aranžmana uračunat je matičar, uređenje prostora koji odabiru mladenci, boju latica, simbolična svadbena torta, fotografiranje i niz drugih pojedinosti. Cipele vam za tu prigodu neće biti potrebne s obzirom na to da se ceremonija, uglavnom, odvija na pješčanoj plaži pa je parovi odlučuju proći bosi što je posebna draž. Cijena takvog vjenčanja košta od 30.000 kuna na više, ovisno čime par želi upotpuniti sliku njihova dana kojeg će pamtiti cijeli život. Uglavnom, organizacija se u potpunosti prilagođava mladencima koji iskazuju svoje želje, a organizatori ih do u detalja realiziraju.
Sve vrijeme s mladencima je koordinator vjenčanja koji se brine o svemu.
Kako je naš pravni sustav usklađen s onim na Mauricijusu i Sejšelima, mladenci dobivaju apostil kojeg trebaju uručiti službenicima u svom matičnom uredu te će nakon toga biti u braku i prema hrvatskim kriterijima.
Na naš upit o mogućnosti sklapanja crkvenog braka na spomenute dvije destinacije, Biljan odgovara da su nekoliko puta pokušavali organizirati takvu ceremoniju za koju je bilo potrebno ishoditi odgovarajuću potvrdu župnog ureda mladenaca. Nažalost, župnici su bili podosta nesusretljivi u toj proceduri.
Ako vam se Mauricijus i Sejšeli čine preskupima, postoje agencije koje će vam organizirati vjenčanje u prelijepoj Grčkoj za otprilike 10.000 kuna, a uvijek vam ostaje otvorena mogućnost da se i sami uputite u takvu organizacijsku avanturu. Matični ured u tu će svrhu mladencima izdati izvadak iz matice rođenih, potvrdu o slobodnom bračnom stanju i potvrdu da nema zakonskih zapreka za sklapanje braka hrvatskog državljanina u inozemstvu te da će brak biti priznat u Hrvatskoj.
