U bolnicu se vratila mogućnost epiduralne, primilo ju je 14 rodilja

Epiduralna anestezija ili analgezija koju primaju rodilje pri porodu odavno je standard u državnim bolnicama zapadne Europe. Čak i u Velikoj Britaniji, čije javne bolnice vjerovali ili ne, nisu niti blizu našima po kvaliteti pružanja usluga pacijentima, nude opciju rađanja sa ili bez epiduralne anestezije. O tome nam je posvjedočila Koprivničanka koja je prije 17 godina rađala u londonskoj bolnici.


– Još kad mi je liječnik vodio trudnoću pitao me želim li pri porodu primiti epiduralnu za što nije bila potrebna nadoplata. U tom sam trenutku idealizirala prirodno rađanje pa sam se odlučila ne primiti anesteziju. Da sam znala kroz kakve ću bolove prolaziti, sigurno bih tražila pomoć u obliku injekcije koja se rodilji daje u kičmu – kazala nam je Koprivničanka koja je željela ostati anonimna.

Razgovarali smo i s drugom sugrađankom koja nam je otkrila da je u prvoj trudnoći imala komplikacija zbog čega je morala rađati u jednoj Zagrebačkoj bolnici. Porod je bio dug i izrazito bolan te nije mogla zamisliti da još jednom prolazi takvu muku.

– Suprug i ja željeli smo drugo dijete pa kad sam ostala ponovno trudna, bila sam upućena u zagrebačku bolnicu. Poučena prijašnjim iskustvom izrazito bolnog poroda, tražila sam od liječnika koji je tamo vodio porod da mi taj proces, kad za njega dođe vrijeme, olakšaju epiduralnom anestezijom. Odgovor je bio odriješit i niječan – priča naša sugovornica.

S obzirom na to da njen suprug nije želio da mu životna pratilja nanovo prolazi pakao rađanja, poslužio se metodama kakve su uobičajene u Hrvatskoj. Nekoliko poziva prijatelju koji je nazvao dobrog prijatelja i stvar je bila riješena. Drugi porod, kad je došlo vrijeme za njega, bio je zahvaljujući jednoj injekciji u kičmu – bezbolan.


– Istina jest da je taj ubod bio poprilično bolan i neugodan, ali neusporedivo manje od onoga što sam prolazila cijele noći kad sam se prvi puta našla u rađaonici. Stoga mi je žao svih žena koje se ne mogu poslužiti poznanstvima da bi dobile ono što se danas u drugim zemljama smatra standardom pri rađanju – zaključila je razgovor majka dvoje djece.

No kakva je praksa danas u Općoj bolnici Koprivnica u kojoj je donedavno bilo nemoguće zatražiti epiduralnu anesteziju? Odnosno, mogli ste je zatražiti, ali je niste dobili.

– Istina jest da prije našim rodiljama nismo mogli pružiti taj način bezbolnog rađanja, a razlog za to bio je isti kakav je i u većini hrvatskih bolnica. Radilo se o nedostatku specijalista anesteziologije koji su jedini osposobljeni za davanje epiduralne našim pacijenticama – rekao nam je ravnatelj Opće bolnice Koprivnica Mato Devčić.

Danas to više nije tako, kaže Devčić, jer bolnica raspolaže s dovoljnim brojem anesteziologa koji svakoj rodilji na njen zahtjev omogućavaju takvu anesteziju. Usluga epiduralne anestezije je omogućena tijekom 2022. godine nakon reorganizacije anesteziološke službe. Prijašnjih godina resursi su bili usmjereni u zbrinjavanje COVID epidemije, rečeno nam je.

– Uvjet da bi pacijentica primila epiduralnu jest taj da ginekolog i anesteziolog prethodno procjene može li ona u zdravstvenom smislu dobiti takvu anesteziju – objasnio nam je Devčić.


U prošloj godini, prema izvještaju koji smo dobili iz Opće bolnice Koprivnica, 14 rodilja primilo je epiduralnu anesteziju. Za nju nije potrebno izdvojiti dodatan novac jer trošak tog malog, ali ipak bolnog uboda u kičmu, pokriva HZZO.

Jednostavnim riječnikom rečeno, ako ste rodilja koja ne idealizira prirodan porod i ne želite prolaziti porođajne muke, zatražite od svog ginekologa koji vodi vašu trudnoću epiduralnu anesteziju. Dobit ćete je bez dodatnih troškova, barem u koprivničkoj bolnici.

Vezani članci

Najčitanije